DUK
8346 20450
Lt En Ru
Pradžia
lt
en ru

Taryba balsuos dėl geresnio gatvių apšvietimo, sutarties su EEEF pasirašymo

Taryba balsuos dėl geresnio gatvių apšvietimo, sutarties su EEEF pasirašymo

ANONSAS. Pirmadienį 2020 m. liepos 13 d. 9:00 val., Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos nariai posėdyje svarstys geresnę gyvenimo kokybę Kaišiadorių krašte lemsiančius klausimus. Susirinkę Tarybos nariai spręs: 1) ar pritarti projektui Gatvių apšvietimo modernizavimas Kaišiadorių rajono savivaldybėje, 2) ar pritarti sutarties pasirašymui su Europos energijos efektyvumo fondu (EEEF).

„Tiek pozicija, tiek ir opozicija vis dar turi puikią galimybę pasirūpinti mūsų krašto gatvių apšvietimu, pritraukiant netgi iki 50 proc. gatvių apšvietimo modernizavimo projekto sumos siekiančią paramą. Šie pinigai leistų senus gyvsidabrio ir natrio šviestuvus pakeisti šiuolaikiškais LED šviestuvais pernelyg neapkraunant Savivaldybės biudžeto. Tuo tarpu sutarties su Europos energijos efektyvumo fondu pasirašymas leistų parengti Rumšiškių kultūros cento, Kaišiadorių ligoninės, Žiežmarių bei Algirdo Brazausko gimnazijų, taip pat Savivaldybės pastato renovacijos darbų inicijavimui reikalingą dokumentaciją.  Ji Savivaldybei būtina tiek dalyvaujant Europos energetinio efektyvumo fondo, tiek ir kitose programose. Todėl viliuosi, kad Taryba priims abu krašto gyventojų gyvenimo kokybei reikšmingus sprendimus“, - teigia Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus.

Nors gatvių apšvietimo temą palies abu Taryboje svarstomi projektai, tačiau didžiausią įtaką turės sprendimas dėl projekto Gatvių apšvietimo modernizavimas Kaišiadorių rajono savivaldybėje. Tarybai priėmus šį sprendimą, savivaldybė galėtų teikti paraišką valstybei ir tikėtis netgi iki 50 proc. projekto įgyvendinimui reikalingų lėšų. Esminė sąlyga, kad po projekto įgyvendinimo darbų gatvėse, kuriose būtų vykdomi šviestuvų keitimo darbai, elektros energijos suvartojimas sumažėtų 40 proc., ne tik patenkinama, tačiau ir viršijama, nes prognozuojama, kad energijos suvartojimas sumažės 50 proc., net ir šviestuvams veikiant visą naktį, o ne tik vakaro metu, kaip buvo daugelyje gatvių iki šiol. Todėl šis projektas laikytinas ne tik ekologišku, tačiau ir ekonomišku sprendimu. Atliktos analizės liudija, kad šviestuvų keitimo naudą pajustų didžioji dalis savivaldybės gyventojų: gatvių apšvietimo modernizavimo darbai būtų vykdomi šešiose dešimtyse gatvių.

UAB Eurointegracijos projektai parengtame investiciniame projekte teigiama: „Įgyvendinant alternatyvą vietoje šviestuvų su natrio, gyvsidabrio ir kaitrinėmis lempomis yra diegiami šviestuvai su LED lempomis bei įrengiami papildomi LED šviestuvai (569 vnt. keičiamų šviestuvų ir 70 vnt. papildomų šviestuvų) siekiant užtikrinti gatvių apšvietimo standartą (preliminariai 639 vnt.) su savaiminio temdymo moduliais, kuriais švytėjimo intensyvumas vidutiniškai 7 val. per parą arba 2555 val. per metus būtų mažinamas 50 proc. Taip pat bus  įrengiamos naujos gembės (639 vnt.). Projekto apimtyje numatomas ir 639 vnt. atramų įrengimas (562 vnt. atramų keičiama naujomis, 20 vnt. atramų naikinama ir 77 vnt. įrengiama naujų atramų). Esami LED (550 vnt.) šviestuvai nekeičiami.“

 Pradinė projekto sąmata yra apie 1 300 000 Eur. Prognozuojama, kad konkurso organizatoriams peržvelgus projektą, o savivaldybei surengus viešuosius pirkimus projekto kaštai sumažės maždaug iki 1 200 000 Eur. Pusę šios sumos padengs valstybė. Todėl tikimasi, kad suspėjus laiku pateikti paraišką Savivaldybė gautų 50 proc. paramą iš valstybės, o likusią sumą galėtų be keblumų per dvejus metus padengti iš savo biudžeto.

Ypatingai patrauklios projekto sąlygos sukėlė tikras savivaldybių varžybas. Paraiškas pateikusių savivaldybių skaičius auga nuolat, šiuo metu yra pateiktos 8 paraiškos, kuriose prašoma 4 000 000 Eur paramos. Visas programos biudžetas sudaro 12 000 000 Eur, tad kol kas Kaišiadorių rajono savivaldybė vis dar turi galimybę pasinaudoti parama ir gauti dalį paramos iš likusių  8 000 000 Eur dydžio fondo.

Kitas reikšmingas klausimas yra projektas Dėl pritarimo Europos energijos efektyvumo fondo sutarties pasirašymui. Priėmus šį projektą Savivaldybės administracija galėtų pasirašyti sutartį su Europos energijos efektyvumo fondu. Pasirašyta sutartis atvertų kelią dokumentacijos rengimui, kuri būtina siekiant pasirengti visų likusių rajono gatvių senų natrio ir gyvsidabrio šviestuvų pakeitimui šiuolaikiškais LED šviestuvais bei viešųjų pastatų energinio efektyvumo gerinimui. Parengta dokumentacija yra būtina tiek renkantis bendradarbiavimo su EEEF kelią, tiek ir siekiant pasinaudoti ateityje galimai atsirasiančiais naujais viešųjų pastatų modernizavimo instrumentais. Dėl šios priežasties parengtą dokumentaciją galima laikyti pirmuoju žingsniu siekiant įdiegti energijos taupymo priemones Kaišiadorių ligoninės, Rumšiškių kultūros centro, Žiežmarių gimnazijos, Algirdo Brazausko gimnazijos ir Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijos pastatuose. Įdiegtos priemonės ne tik sumažintų energijos sunaudojimą, bet ir sudarytų geresnes darbo sąlygas ugdymo įstaigų darbuotojams bei jose besimokantiems mokiniams, ligoninės pacientams.

Audris Narbutas

Kaišiadorių rajono savivaldybės mero patarėjas

Nuotraukos šaltinis www.pexels.com

Atgal