DUK
(8 346) 20 450
Pradžia

2023 m. rugsėjo 14 d. Kaišiadorių Teofiliaus Matulionio aikštėje buvo organizuojama aplinkosauginė mokomoji edukacija savivaldybės gyventojams, kurios metu buvo pristatyta meninė instaliacija „Jūra prasideda čia!“

2023 m. rugsėjo 14 d. Kaišiadorių Teofiliaus Matulionio aikštėje buvo organizuojama...

                      2023 m. rugsėjo 14 d. Kaišiadorių Teofiliaus Matulionio aikštėje buvo organizuojama aplinkosauginė mokomoji edukacija savivaldybės gyventojams, kurios metu buvo pristatyta meninė instaliacija „Jūra prasideda čia!“, vaizduojanti įvairius iš namų ūkių atkeliaujančios taršos šaltinius. Ši instaliacija yra didelio žygio aplink Baltijos jūrą – 2024 m. vyksiančios ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją!“ – pradžia. Visuomenininkas, ekspedicijos pėsčiomis aplink Baltijos jūrą „Išsaugokime Baltiją!“ vadovas Giedrius Bučas dalinosi žiniomis ir kvietė kiekvieną atkreipti dėmesį į tai, kad paprasti kasdieniai veiksmai, tokie kaip gamtai palankesnės sudėties skalbiklių ir ploviklių naudojimas (be fosforo, fosfatų, gyvūninės kilmės sudedamųjų dalių), daržovių pirkimas iš ekologinių ūkių, paprasčiausias drabužių skalbimas žemesnėje temperatūroje – visa tai jau yra judesys link pokyčio.

                      Baltijos jūra patenka į labiausiai užterštų pasaulio jūrų penketuką. Dėl menko susisiekimo su Atlanto vandenynu Baltijos jūra yra gana uždara, todėl visa jūroje atsidurianti tarša joje pasilieka ilgam, keldama pavojų tiek žuvų populiacijoms, tiek deguonies, kuriuo kvėpuojame, gamybai, tiek saugiam poilsiui gaivinantis bangose. Nors daugiau nei du trečdaliai Lietuvos gyventojų apsistoję toli nuo pakrantės ir prie jūros apsilanko nebent atostogų metu, prie taršos prisidėti ir taip pat ją mažinti gali kiekvienas, kadangi reikšminga jūrą pasiekiančių teršalų dalis atkeliauja iš namų ūkių.

                      Šalia su namų ūkių nuotekomis atkeliaujančios taršos, visa, kas pasiekia dirvožemį ir nusėda į jo sluoksnius (trąšos, pesticidai), kas numetama pakelėse (nuorūkos), išverčiama pamiškėse (statybinės atliekos, elektronika), pakrantėse (pakuotės, maišeliai) ar paleidžiama į orą (balionai, žibintai), turi didelę tikimybę su lietaus vandenimis ir vėjo šuorais patekti į ežerus ir upes, o per upes galiausiai pasiekti jūrą.

                      Ekspedicijos pėsčiomis aplink Baltijos jūrą „Išsaugokime Baltiją!“ komanda pabrėžia, kad, belaukiant reikiamų sprendimų politikoje ir versle, būtent visuomenė turi galią imtis veiksmų čia ir dabar. Pradėkime nuo savęs!

Atgal