DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Bajoriškoji tapatybė Lietuvoje

Bajoriškoji tapatybė Lietuvoje

Balandžio 6 d. Kaišiadorių r. sav. istorinės atminties įamžinimo komisija į Senosios Gegužinės ūkio sodybą subūrė per šimtą kultūrai, istorinei atminčiai ir paveldui neabejingų žmonių ne tik iš mūsų savivaldybės, tačiau ir iš visos Lietuvos. Čia vyko Kaišiadorių – Lietuvos kultūros sostinės metų vienas unikaliausių renginių, aktualizuojančių bajoriškosios tapatybės reiškinį Lietuvoje – „Lietuvos ir Kaišiadorių bajorija tada ir šiandien“.

Renginio pirmoji dalis prasidėjo prie Gegužinės Viešpaties Apsireiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios, kur visuomenininkė, viena iš pagrindinių viso renginio organizatorių Rugilė Grendaitė susirinkusius pakvietė į istorinę atmintį žadinančią ekskursiją po vieną gražiausių savivaldybės bažnyčių ir joje esantį partizanų štabo muziejų. Antroji dalis buvo skirta susipažinti su Lietuvos ir Kaišiadorių didikais. Senosios Gegužinės ūkio sodyboje įtraukiantį pranešimą, aktualizuojant senųjų Lietuvos didikų giminių likimus, skaitė Vilniaus universiteto rektorius prof. dr. Rimvydas Petrauskas. Kaišiadorių muziejaus direktoriaus Olijardo Lukoševičiaus vaizdingas pranešimas „Kada ir kodėl sunyko bajorų luomas Kaišiadorių apylinkėse“ leido pajusti vietos bajorijos istoriją. Vieni iš itin svarbių renginio dalyvių – Lietuvos karališkosios bajorų sąjungos nariai ir Vilniaus Rotušės valdytojas Perlis Vaisieta. Lietuvos bajorijos tradicijos puoselėjimą šiandien ir viso to atnešimą į mūsų kraštą jie pristatė prieš pat renginį anapilin iškeliavusio Vilniaus krašto bajorų sąjungos Garbės vado, Šv. Kazimiero garbės ordino riterio Kazimiero Mackevičiaus unikalioje senųjų nuotraukų parodoje „Tarpukario bajorai“. Muzika pakylėjo ir ypatingą renginio atmosferą sukūrė operos solistas Jonas Sakalauskas, pianistė Lina Krėpštaitė ir vokalistė Emilija Finagėjevaitė.

Svarbi šio renginio dalis – kultūriniai mainai. Todėl džiaugiamės ir dėkojame svetingiems Senosios Gegužinės ūkio sodybos šeimininkams Neringai ir Rolandui Bortkūnams už kultūros puoselėjimą ir kiekvieno dalyvio šiltą sutikimą. Jaukiame mediniame jų dvarelyje renginio „Lietuvos ir Kaišiadorių bajorija tada ir šiandien“ dalyviai ilgai nesiskirstė, bendravo, dalijosi mintimi ir idėjomis.  Būtent tokį tikslą ir kėlė Kaišiadorių r. sav. istorinės atminties įamžinimo komisija imdamasi organizuoti šį renginį – dovanoti šventę, kurioje būtų stiprinama, telkiama kultūra besidominti bendruomenė, o renginys ne tik praturtintų žiniomis, bet ir leistų pajusti kultūros esmę savu vidumi.

Kaišiadorių r. sav. Istorinės atminties įamžinimo komisija

 

Foto Justinos Jakštaitės

Atgal