DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Dėl didelio patogeniškumo paukščių gripo grėsmės

Dėl didelio patogeniškumo paukščių gripo grėsmės

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (NMVRVI) atliktais tyrimais nustatyta, kad Klaipėdos ir Raseinių rajonuose rastos nugaišusios 4 gulbės nebylės buvo užsikrėtusios A tipo paukščių gripo H5 atmaina. Atlikus detalesnius  tyrimus, trijose paukščių gaišenose nustatytas didelio patogeniškumo (H5N8 potipio) virusas. 2021 m. sausio 8 d. didelio patogeniškumo (H5N8 potipio) paukščių gripo atvejis patvirtintas Kaune, Petrašiūnų rajone, Amalių mikrorajone esančiame mažame ūkyje, kur savo reikmėms laikyti 27 naminiai paukščiai (vištos, kalakutai, žąsys ir antys). Aplink ligos paveiktą ūkį yra nustatytos apribojimų ir stebėsenos zonos. Į nustatytas apribojimų ir stebėsenos zonas komerciniai paukščių ūkiai nepatenka

VMVT perspėja mūsų šalies paukščių laikytojus, kad paukščių gripas yra itin pavojinga ir greitai plintanti liga. Pagrindiniai šio gripo viruso nešiotojai ir platintojai gamtoje yra migruojantys laukiniai vandens paukščiai. Užsikrėtę naminiai paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta jų skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėje. Paukščiai gaišta. Nuo ligos gali nugaišti iki 100 % visų ūkyje laikomų naminių paukščių. Apsisaugoti galima tik griežtai laikantis biologinio saugumo priemonių ūkiuose – pavasarinės ir rudeninės laukinių vandens paukščių migracijos metu (kovo – balandžio ir rugsėjo – spalio mėn.), taip pat šiuo metu, kada virusas nustatytas mūsų šalyje, paukščius reikia laikyti uždarose patalpose, stengtis išvengti kontaktų su laukiniais migruojančiais paukščiais, paukščių laikymo vietose nereikėtų leisti lankytis pašaliniams asmenims, negirdyti paukščių atvirų telkinių vandeniu, prižiūrėti, kad pašarai ir vanduo būtų laikomi saugiai, po stogu, neprieinami laukiniams paukščiams. Taip pat rekomenduojama kuo dažniau skalbti drabužius, dezinfekuoti batus, instrumentus ir kt.

Labai svarbu, kad naminių paukščių laikytojai įvertintų galimą ligos grėsmę ir griežtai laikytųsi visų biologinio saugumo reikalavimų, nuolat stebėtų naminių paukščių sveikatos būklę.

Nurodoma nedelsiant informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno departamento Kaišiadorių skyrių (telefono numeriu 8 346 51274), jeigu paukštininkystės ūkyje pasireiškia bent vienas iš šių požymių:

  1. Per dieną naminių paukščių suvartojamas pašarų ir vandens kiekis sumažėja daugiau nei 20 %.
  2. Per dvi dienas naminių paukščių kiaušinių produkcija sumažėja daugiau kaip 5%.
  3. Per savaitę naminių paukščių gaištamumas padidėja daugiau kaip 3%.
  4. Naminiams paukščiams pasireiškia bet kokie klinikiniai požymiai arba patologiniai anatominiai pakitimai, leidžiantys įtarti paukščių gripą.

Ši informacija itin aktuali mums, Kaišiadorių rajono gyventojams, nes mūsų rajonas nuo seno žinomas kaip paukštininkų kraštas. Kaišiadorių rajono savivaldybėje yra registruoti 29 paukštininkystės ūkiai, kuriuose per mėnesį užauginama apie 3 milijonai paukščių. Todėl labai svarbu išlikti budriems, saugoti ne tik savo, bet ir kaimyno turtą, nes liga yra ypač užkrečiama ir didelių nuostolių galime turėti visi.

Gyventojams, radusiems nugaišusį vandens laukinį paukštį, nereikėtų jo liesti, o pranešti apie tai VMVT Kauno departamento Kaišiadorių skyriui telefono numeriu 8 346 51 274 arba Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.

Parengė VMVT Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė Daiva Lozovskienė.

Atgal