DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Dėl liūčių gali būti užterštas šulinių vanduo. Kilus įtarimams, rekomenduojama tokio vandens negerti

Dėl liūčių gali būti užterštas šulinių vanduo. Kilus įtarimams, rekomenduojama tokio vandens negerti

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kaišiadorių skyrius įspėja gyventojus, maistui naudojančius šachtinių šulinių vandenį, kad dėl stiprių liūčių, gali iškilti grėsmė jo saugai. Dėl gausaus lietaus šulinių vanduo gali būti užterštas tvartų, netvarkingų lauko tualetų, nuotekų kaupimo rezervuarų, šiukšliadėžių turiniu, su kuriuo į vandenį patenka ir įvairūs mikroorganizmai, galintys sukelti žarnyno infekcijas, odos ligas, taip pat nitritai, nitratai.  

Rekomenduojame stebėti, ar vandens lygis šulinyje staiga nepakilo. Tai gali reikšti, kad šulinio sienelės yra nesandarios ir teršalai į vandenį gali patekti ne tik užliejus šulinį, bet ir per plyšius.

Jeigu kyla įtarimų dėl šulinio sandarumo ir vandens kokybės, rekomenduojama pasirūpinti saugiu geriamuoju vandeniu – t. y. pirkti fasuotą vandenį iš parduotuvių. Naudoti virintą šulinio vandenį nerekomenduojama, kadangi virinant sunaikinami tik mikroorganizmai, tačiau jeigu vanduo užterštas cheminėmis medžiagomis – nitritais, nitratais, virinimas nepadeda.  

Centralizuotai tiekiamo vandens kokybė paprastai tokiais atvejais nenukenčia. Šachtinių šulinių vanduo ypač jautrus aplinkos poveikiui dėl to, kad į juos vanduo patenka iš nepakankamai gilaus vandeningo žemės sluoksnio.

Nitratai ypač pavojingi kūdikiams

Nitritų ir nitratų poveikiui ypač jautrūs yra kūdikiai, nėščios moterys, tam tikrų fermentų deficitą turintys asmenys. Apsinuodijus šiomis cheminėmis medžiagomis gali pasireikšti deguonies trūkumas kraujyje. Todėl labai svarbu įsitikinti, kad vanduo, kurį geria kūdikiai ar kuris naudojamas jų maisto gamybai, yra saugus. Primename, kad šeimos, auginančios kūdikius iki 6 mėn. amžiaus ar besilaukiančios kūdikio, apie tai, kad maistui naudoja šulinio vandenį, turi pranešti savo šeimos gydytojui, kuris apie tai informuos NVSC Kauno departamento Kaišiadorių skyrių, o šis savo ruožtu organizuos vandens tyrimus. Šioms šeimoms tyrimai vieną kartą atliekami valstybės lėšomis, tad pačioms nei už mėginio paėmimą, nei už ištyrimą mokėti nereikia.

Visi kiti gyventojai norėdami ištirti šulinio vandenį gali tai padaryti savo lėšomis kreipdamiesi į laboratorijas, atliekančias vandens tyrimus. 

Atgal