- Taryba
- Tarybos nariai
- Posėdžių darbotvarkė
- Teisės aktų projektai
- Posėdžių transliacija
- Komitetai
- Komisijos
- Tarybos
- Dokumentai
- 2022 metų savivaldybės veiklos ataskaita
- Tarybos posėdžių protokolai
- Antikorupcijos komisijos protokolai
- Etikos komisijos sprendimai
- Savivaldybės tarybos veiklos reglamentas
- 2019-2023 metų kadencijos savivaldybės tarybos narių išlaidos
- Tarybos narių nepriimti nusišalinimai
- Pažymos-suvestinės apie Tarybos narių dalyvavimą / nedalyvavimą vykusiuose tarybos, komitetų, nuolatinių komisijų ir kolegijos posėdžiuose ir priskaičiuotą darb
- Nepriekaištingos reputacijos deklaracijos
- Struktūra ir kontaktinė informacija
- Gyventojams
- Turistams
- Verslininkams
- Apie savivaldybę
Iš nelegalių pardavėjų įsigyti naminiai paukščiai gali virsti brangiai kainuojančia problema
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) fiksuoja atvejus, kai iš nelegalių pardavėjų Vilniaus apskrities gyventojų savo reikmėms įsigyti naminiai paukščiai buvo sergantys ir, kaip vėliau paaiškėjo, užsikrėtę pavojinga paukščių gripo viruso atmaina. Perspėjama, kad šios užkrečiamosios ligos išplitimo atveju pasekmės gali būti itin skaudžios visiems paukščių augintojams ir šalies ekonomikai.
„Kaip suvaldysime kol kas pavienius protrūkius, kad paukščių gripas neplistų toliau, labai daug lems žmonių sąmoningumas. Svarbu suprasti, kad užkrečiamosios ligos valstybių sienų nepaiso, o tokioje situacijoje noras sutaupyti ir pigiau įsigyti paukštį gali kainuoti į savo ūkį parsineštą greitai plintančią ligą bei sukelti didelių nuostolių kitiems. Neatsakingas kai kurių paukščių pardavėjų elgesys šiuo laiku, kai Europos šalyse kas dieną daugėja nustatomų didelio patogeniškumo paukščių gripo atvejų, išties neramina.
Maža to, vežėjai, iš padidinto pavojaus zonų neteisėtu būdu įveždami paukščius į Lietuvą, juos gabena be jokių dokumentų ir sąmoningai prekiauti pasirenka mažiau viešas, nuošalias vietas, nedidelių miestelių turgaviečių prieigas, atvyksta pas pirkėjus pagal išankstinius skambučius.
Apgailestaujame, kad į nuolatinius mūsų specialistų raginimus būti budriems, griežtai laikytis privalomų biologinio saugumo reikalavimų, kai šis pavojingas virusas siautėja kaimyninėse šalyse, įsiklauso toli gražu ne visi paukščių laikytojai. Juk net ir dėl vieno neatsakingo ūkininko, jeigu jo ūkyje būtų nustatytas paukščių gripo protrūkis, ne tik jis pats, bet ir šalia esantys dideli paukštynai, tiekiantys produkciją tiek Lietuvos rinkai, tiek ją eksportuojantys, gali patekti į apsaugines zonas, iš kurių kurį laiką nebus leidžiamas produkcijos eksportas.
Todėl primygtinai raginame apie paukščių susirgimus ir gaišimus kuo skubiau informuoti VMVT inspektorius ir jokiu būdu neslėpti paukščių gaišimų, neužkasinėti paukščių gaišenų paslapčia, nes išaiškinti tokie atvejai bus perduodami teisėsaugai“,– sako VMVT direktorius Darius Remeika.
Pavasarį suaktyvėjus prekybai gyvais naminiais paukščiais, šie turi būti įsigyjami tik iš patvirtintų paukščių auginimo vietų – tik taip galima užkirsti kelią užkrečiamajai ligai išplisti. Pasitikrinti, ar naminių paukščių auginimo ūkis yra registruotas, galima VMVT interneto puslapyje https://vmvt.lt/opendata/vko/index.php, kodai – 74 ir 75.
Penktadienį gavusi pirmuosius paukščių laikytojų pranešimus apie staiga pradėjusius gaišti laikomus paukščius, VMVT nedelsdama ėmėsi reikiamų priemonių ir veiksmų susidariusiai situacijai suvaldyti. Pirkėjai VMVT specialistus informavo, kad staiga gaišti pradėjo tiek praėjusią savaitę įsigyti, tiek ir anksčiau laikyti kartu su naujai įsigytais naminiai paukščiai.
VMVT inspektoriams atliekant epizootinius tyrimus, pirminiais duomenimis nustatyta, kad paukščiai buvo įsigyti iš nelegalių pardavėjų Maišiagaloje, Rudaminoje ar Lentvaryje, kurie nebuvo įregistravę savo veiklos, neturėjo paukščių įsigijimą ir kilmę patvirtinančių dokumentų. VMVT jau identifikavo keletą tokių pardavėjų, jiems bus taikomos atitinkamos poveikio priemonės.
Balandžio 26 d. duomenimis, jau patvirtinta 17 didelio patogeniškumo (agresyvios H5N8 atmainos) paukščių gripo protrūkių Vilniaus miesto ir rajono, taip pat Trakų, Širvintų ir Molėtų r. bei Elektrėnų savivaldybių ūkiuose, kuriuose, VMVT turimais duomenimis, sunaikinta daugiau kaip 400 vištų.
Jeigu į ligos paveiktą ūkį bus atvežta naujai įsigytų paukščių, jie nugaiš, nes paukščių gripo virusas išsilaiko ant paviršių, mėšle ir t. t.
Reaguojant į situaciją, dar šeštadienį, balandžio 24 d., VMVT direktoriaus įsakymu buvo sugriežtinta prekybos gyvais paukščiais vietų kontrolė. Visą savaitgalį Vilniaus apskrityje inspektoriai tikrino turgavietes ir jų prieigas bei prekybos aikšteles, kuriose galimai gali būti vykdoma prekyba gyvais paukščiais. Pažeidimų nustatyta Rudaminos turgavietės prieigose, kur neleistiną prekybą gyvais paukščiais – vištomis ir putpelėmis – vykdė leidimų tokiai veiklai neturintys prekiautojai.
Sustiprinta prekybos gyvais paukščiais kontrolė bus tęsiama, o šalies paukščių laikytojams primenama vengti tiesioginių kontaktų tarp dirbančių paukščių laikymo vietų ir ūkių viduje ir išorėje, imtis papildomų saugumo priemonių, griežtai laikytis visų biosaugos reikalavimų, neleisti paukščių laikymo vietose lankytis pašaliniams asmenims.
Pastebėję, kad laikomi paukščiai nebelesa, darosi apatiški ar staiga gaišta, paukščių augintojai raginami nedelsti ir kuo skubiau pranešti VMVT nemokama telefono linija 8 800 40403. Atvykę specialistai paims mėginius dėl paukščių gripo viruso.
Parengta pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) informaciją.