DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Pasinaudoti kompensacinio PVM tarifo lengvata gali daugiau smulkiųjų ūkių

Pasinaudoti kompensacinio PVM tarifo lengvata gali daugiau smulkiųjų ūkių

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad nuo 2021 m. sausio 1 d. daugiau ūkininkų, kurie nėra pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) mokėtojai, iš žemės ūkio produkcijos supirkėjų galės gauti 6 proc. kompensacinį priedą nuo parduotos produkcijos ar suteiktų paslaugų kainos. Nuo šiol lengvata galės pasinaudoti smulkieji ūkininkai, Mokesčių inspekcijoje įsiregistravę kompensacinio PVM gavėjais, kurių registruotas žemės plotas neviršija 20 hektarų.

„Iki šiol kompensacinio PVM priedo gavėjais galėjo registruotis tik tie ūkininkai, kurių registruotas žemės plotas neviršija 7 hektarų. Tikimasi, kad nauji sprendimai atvers platesnes galimybes smulkiųjų ūkininkų ekonominei veiklai skatinti bei prisidės prie šešėlio apraiškų mažinimo“, - apie valstybės teikiamas lengvatas smulkiesiems ūkiams sako Kauno AVMI viršininkė Judita Stankienė. Apie tai šių metų pradžioje informuota virš 18,3 tūkst. gyventojų, kuriuos pasiekė informaciniai pranešimai Mano VMI.

Nuo 2021 m. sausio 1 d. kompensacinio PVM tarifo ūkininkams galimybe gali pasinaudoti tie ūkininkai, kurių registruotas ūkio žemės plotas arba suteiktas asmeniniam ūkiui žemės plotas neviršija 20 hektarų, o bendra ūkininko ir jo partnerių pajamų suma iš šalies teritorijoje vykdomos ekonominės veiklos per paskutinius 12 mėnesių neviršija 45 tūkst. Eur. Pažymėtina ir tai, kad įsigytų iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių prekių vertė (išskyrus naujas transporto priemones ir akcizais apmokestinamas prekes) per praėjusius kalendorinius metus turi neviršyti 14 tūkst. Eur.

Pasinaudoti PVM kompensaciniu priedu yra ne tik paprasta, bet ir naudinga smulkiems ūkiams. Gauto priedo ūkininkas, kuriam taikoma kompensacinio PVM tarifo schema, į biudžetą neturi mokėti, tačiau neturi teisės įsigytų prekių ir paslaugų pirkimo (importo) PVM traukti į PVM atskaitą. Primename, kad ūkininkai savo patiektos žemės ūkio produkcijos ir / ar paslaugų apskaitą gali savarankiškai ir nesudėtingai tvarkyti pagal nustatytas apskaitos taisykles laisvos formos žurnaluose ar kompiuterinėse laikmenose, kur turi būti nurodyta produkcijos ir / ar suteiktų paslaugų apskaitos forma.

Kaip registruotis?

Fizinis asmuo, norintis įsiregistruoti ūkininku, kuriam taikoma kompensacinio PVM tarifo schema, turi užpildyti formą REG815 ir ją pateikti VMI. Paprasčiausia tai padaryti prisijungus prie Mano VMI e. paslaugų erdvės. Išsamią informaciją apie įregistravimo į ūkininkų, kuriems taikoma kompensacinio PVM tarifo schema, registrą tvarką galima rasti www.vmi.lt > Mokesčių žinynas > Pridėtinės vertės mokestis > Specialios apmokestinimo PVM taisyklės > Kompensacinio PVM tarifo schemos taikymas ūkininkams (97-100 str.)

Visą aktualią informaciją mokesčių klausimais gyventojai gali sužinoti paskambinę Mokesčių informacijos centro specialistams telefonu 1882 ar apsilankę VMI interneto svetainėje www.vmi.lt. VMI Mokesčių informacijos centro trumpuoju telefonu 1882 teikiamos konsultacijos įrašomos ir yra lygiavertės rašytinėms.

Išsamesnė informacija žiniasklaidai:

#

Indrė Lenkaitytė
Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija
tel.: +370 37 466 765, +370 698 37867, el. p.: indre.lenkaityte@vmi.lt

 

Už kokią žemės ūkio produkciją ir žemės ūkio paslaugas gali būti mokamas kompensacinis PVM priedas?

  1. žemės ūkio produkciją (augalininkystės, daržininkystės, sodininkystės, gyvulininkystės produkciją, taip pat tvenkinių ir kitų vidaus vandenų žuvininkystės produktus);
  2. žemės ūkio paslaugas:

-        lauko darbus, javų ir žolės pjovimą, kūlimą, ryšulių formavimą, rinkimą, derliaus nuėmimą, sėjimą ir sodinimą;

-        žemės ūkio produktų pakavimą ir ruošimą pardavimui, pavyzdžiui, džiovinimą, valymą, smulkinimą, dezinfekavimą ir silosavimą;

-        žemės ūkio produktų sandėliavimą;

-        gyvulių priežiūrą, veisimą ir šėrimą;

-        įrengimų, įprastai naudojamų žemės ūkio veikloje, nuomą žemės ūkio tikslams;

-        piktžolių ir kenkėjų naikinimą, augalų ir dirvos barstymą ir purškimą;

-        drėkinimo ir nusausinimo įrangos eksploatavimą.

Pažymėtina, kad miškininkystės paslaugos (pvz., miško auginimas, ruoša ir pan.) nėra priskiriamos žemės ūkio paslaugoms.

Kokiais atvejais ūkininkai, kuriems taikoma kompensacinio PVM tarifo schema, turi teisę gauti kompensacinį PVM priedą?    

1.     žemės ūkio produkciją ir paslaugas tiekia (teikia) Lietuvos, kitų ES valstybių narių ir trečiųjų valstybių (Rusijos, Baltarusijos ir pan.) apmokestinamiesiems asmenims, vykdantiems bet kokio pobūdžio ekonominę veiklą (PVM mokėtojams, ne PVM mokėtojams, fiziniams asmenims, vykdantiems ekonominę veiklą), kurie nėra ūkininkai, kuriems Lietuvos Respublikoje taikoma kompensacinio PVM tarifo schema;

2.     žemės ūkio produkciją tiekia į kitą ES valstybę narę PVM mokėtojais įregistruotiems juridiniams asmenims, kurie nėra apmokestinamieji asmenys (t. y. viešosioms, biudžetinėms įstaigoms ir pan.).

Kokiais atvejais ūkininkai, kuriems taikoma kompensacinio PVM tarifo schema, praranda teisę gauti kompensacinį PVM priedą?

  1. pinigais ar bet kokia kita forma gautas (gautinas) atlygis per metus (paskutiniuosius 12 mėnesių) už Lietuvoje vykdant ekonominę veiklą parduotas prekes ir suteiktas paslaugas yra didesnis kaip 45 000 eurų;
  2. ūkininko, kuriam taikoma kompensacinio PVM tarifo schema, ir visų jo ūkio partnerių (ūkininko sutuoktinio, pilnamečių šeimos narių ar kiti fizinių asmenų, kurie kartu su Ūkininku verčiasi žemės ūkio veikla pagal sudarytą jungtinės veiklos (partnerystės) sutartį) atlygis per metus (paskutiniuosius 12 mėnesių) už Lietuvoje vykdant ekonominę veiklą patiektas prekes ir suteiktas paslaugas yra didesnis už 45 000 eurų;
  3. bent vienas ūkininko partneris (sutuoktinis, pilnamečiai šeimos nariai ar kiti fiziniai asmenys, kurie kartu su ūkininku verčiasi žemės ūkio veikla pagal sudarytą jungtinės veiklos (partnerystės) sutartį yra įregistruotas PVM mokėtoju;
  4. registruotas ūkininko ūkio žemės plotas (nuosavybės teise turimas arba naudojamas nuomos (panaudos) sutarties pagrindu) arba suteiktas asmeniniam ūkiui žemės plotas (kurį sudaro žemės ūkio, miškų ūkio, konservacinės ir kitos paskirties žemė) yra didesnis kaip 20 ha.
Atgal