- Taryba
- Tarybos nariai
- Posėdžių darbotvarkė
- Teisės aktų projektai
- Posėdžių transliacija
- Komitetai
- Komisijos
- Tarybos
- Dokumentai
- 2022 metų savivaldybės veiklos ataskaita
- Tarybos posėdžių protokolai
- Antikorupcijos komisijos protokolai
- Etikos komisijos sprendimai
- Savivaldybės tarybos veiklos reglamentas
- 2019-2023 metų kadencijos savivaldybės tarybos narių išlaidos
- Tarybos narių nepriimti nusišalinimai
- Pažymos-suvestinės apie Tarybos narių dalyvavimą / nedalyvavimą vykusiuose tarybos, komitetų, nuolatinių komisijų ir kolegijos posėdžiuose ir priskaičiuotą darb
- Nepriekaištingos reputacijos deklaracijos
- Struktūra ir kontaktinė informacija
- Gyventojams
- Turistams
- Verslininkams
- Apie savivaldybę
Visuomenės sveikatos specialistai primena apie galimybę atlikti tuberkulino mėginį
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamento specialistai primena apie galimybę kreipiantis pas savo šeimos gydytoją nemokamai atlikti tuberkulino mėginius (Mantoux) vaikams.
Kadangi kiekvienais metais vaikams, teisės aktų nustatyta tvarka, numatyta pasitikrinti sveikatą, todėl tėveliams bei asmens sveikatos priežiūros įstaigų specialistams, atsakingiems už vaikų sveikatą, norima priminti, kad šalia kitų tyrimų bei medicininių apžiūrų, tik tėveliams sutikus, siekiant įvertinti užsikrėtimą tuberkuliozės bakterijomis, prieštuberkuliozinių skiepų efektyvumą bei tuberkuliozės infekcijos paplitimą tarp gyventojų, nepamiršti atlikti ir tuberkulino mėginį.
NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Gintarė Pilvelytė primena, kad tuberkulino mėginys kasmet turi būti atliekamas visiems vaikams sulaukus 7 metų amžiaus ir visiems vaikams, nepriklausomai nuo jų amžiaus, priklausantiems bent vienai iš šių rizikos grupių:
- neskiepyti nuo tuberkuliozės;
- bendraujantys su sergančiais tuberkulioze (šeimoje, kolektyve);
- dažnai sergantys viršutinių kvėpavimo takų ligomis;
- sergantys lėtinėmis ligomis;
- gydomi kortikosteroidais;
- infekuoti ŽIV arba kuriems yra kitos imunodeficitinės būklės;
- priklausantys socialinės rizikos šeimoms;
- gyvenantys sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose;
- migrantai.
Tuberkulino mėginys, atliekamas suleidus nedidelį kiekį tuberkulino po oda vidinėje dilbio dalyje ir vertinamas sveikatos priežiūros specialisto praėjus 2–3 dienoms po šio mėginio atlikimo. Gautas teigiamas tuberkulino mėginio rezultatas nepatvirtina tuberkuliozės diagnozės, todėl šeimos gydytojas siunčia konsultacijai pas vaikų pulmonologą, kuris atlikęs bei įvertinęs papildomus tyrimus padės atsakyti, ar vaikas neserga tuberkulioze.
Per 2019 m. Kauno apskrityje buvo nustatyti 13 344 vaikai, kuriems reikėjo atlikti tuberkulino mėginį ir tik 8 897 (66,7 proc.) vaikams šis mėginys buvo atliktas. Aktyviausiai tuberkulino mėginiai buvo atliekami Kaišiadorių (83 proc.), Kėdainių (83 proc.) ir Jonavos (81 proc.) rajonuose. Kauno apskrityje per 2019 m. buvo nustatytas 841 teigiamas tuberkulino mėginys ir 26 vaikams diagnozuota tuberkuliozė, iš jų 18 atvejų Kauno mieste, 6 atvejai Kėdainių rajone ir po 1 atvejį Kauno ir Kaišiadorių rajonuose.
Tuberkuliozės bakterijas platina tik sergantieji atvira kvėpavimo organų tuberkuliozės forma. Kai sergantis asmuo kosėja, čiaudi, kalba, dainuoja, sukėlėjai patenka į orą, todėl šalia esantys sveiki asmenys gali įkvėpti šių bakterijų ir užsikrėsti. Dauguma užsikrėtusiųjų tuberkulioze niekada nesusirgs, kadangi tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus organizmo imuninio atsako, nes organizmas kovoja su bakterijomis ir neleidžia joms daugintis. Šiuo atveju bakterijos tampa neaktyvios, bet jos išlieka žmogaus organizme ir gali suaktyvėti vėliau. Literatūros duomenimis, asmenims, kurie yra užsikrėtę tuberkuliozės bakterijomis, rizika per visą gyvenimą susirgti tuberkulioze siekia 5–10 proc.