DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Apie Gegužinės Švč. Mergelei Marijos su Kūdikiu paveikslą

Apie Gegužinės Švč. Mergelei Marijos su Kūdikiu paveikslą
Šių metų kovo 25 d. į Gegužinės bažnyčią klebonas kun. Algirdas Akelaitis sukvietė parapijiečius stebėti Vatikano bazilikoje popiežiaus Pranciškaus atgailos apeigų, Ukrainos ir Rusijos paaukojimo Nekalčiausiajai Marijos Širdžiai akto transliaciją. Prieš paaukojimo maldą tikintieji išvydo Gegužinės bažnyčios didžiojo altoriaus, iki tol po audeklu ir aptaisais slėptą, Švč. Mergelės Marijos su Kūdikiu paveikslo visą vaizdą. Po pamaldų dailėtyrininkė Asta Giniūnienė pristatė šio reto grožio atvaizdo istoriją, vaizduoseną ir aptarė meninės raiškos ypatybes.

Gegužinės Švč. Marijos su Kūdikiu paveikslą 2000 m. pastebėjo Kultūros paveldo specialistai, atlikdami Kaišiadorių vyskupijos bažnyčių inventorizaciją. Pirmą kartą jis publikuotas Svetlanos Poligienės sudarytoje knygoje apie Kaišiadorių vyskupijos sakralinį paveldą (2006).

Šiais metais kun. A. Akelaičio iniciatyva, dalyvaujant paveldo specialistams, bendruomenės nariams paveikslas buvo iškeltas. Paveikslo audinio ir aptaisų demontavimo darbus profesionaliai atliko metalo restauratorius Rimvydas Derkintis, o drobės ir tapybinio sluoksnio pirminį sutvirtinimą – restauratorė Jūratė Derkintienė.

Šio Švč. Marijos su Kūdikiu paveikslo kilmė tirtina, jis sietinas su 1674 m. statyta bažnyčia, kuri iškilo vietoje sudegusios medinės šventovės. Istorijos bėgy, per karus, negandas išsaugotas Švč. Marijos su Kūdikiu atvaizdas būdavo perkeliamas į naujas Gegužinės šventoves, XIX a. vid. – į medinę Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčią. Tai liudija 1855 m. įrašas kitoje aptariamo paveikslo pusėje „ponia Zaleska senąjį Dievo Gimdytojos paveikslą atnaujino ir dovanojo aptaisus bei auksuotus rėmus“. Paveikslas papuošė didįjį altorių. 1932 m. iškilo dabartinė mūrinė Gegužinės bažnyčia, joje 1936 m. sumūrytas įspūdingas didysis altorius (meistras Vincentas Jakševičius), į jį buvo įkeltas tikinčiųjų nuo seno gerbiamas aptaisais dengtas Švč. Marijos su Kūdikiu paveikslas.

Paveikslo provaizdžiu galėjo būti stebuklais garsėjantis Bialyničių (dab. Baltarusija) Dievo Motinos atvaizdas, tačiau Gegužinės kūrinys pasižymi turtingesne ir įvairialypia ikonografija. Švč. Mergelė Marija pavaizduota kaip Žemės ir Dangaus Valdovė, vilkinti karališkais rūbais, su skeptru ir dviem (!) karūnomis, rankoje laikanti Išganytoją – Kūdikį Jėzų, apsupta sparnuotų angeliukų. Ypač raiškus, stebinantis baroko tapybos grožiu angeliukų, nešančių impozantišką karališką karūną, motyvas. Nepaisant vėlesnių pertapymų, figūrų, drabužių, detalių vaizduosena būdinga XVII a. vidurio dailei, tačiau šią atribuciją bus galima patikslinti nuodugniai ištyrus kūrinį. Šis išskirtinės meninės, ikonografinės vertės kūrinys reikšmingas ne tiktai Gegužinės, bet ir visos Lietuvos sakraliniam tapybos paveldui.

Gegužinės bažnyčioje vykęs bendruomeninis renginys buvo it simbolinis atsisveikinimas su paveikslu. Kūrinys perduotas profesionaliems tyrėjams ir restauratoriams, kurie nuo drobės ir aptaisų, nuvalę laiko apnašas, vėlesnius sluoksnius, užtapymus, sugrąžins Gegužinės bažnyčios paveikslui pirminį pavidalą.

 

Kaišiadorių rajono savivaldyės administracijos Statybos, infrastruktūros ir urbanistikos skyriaus informacija

 

 

Atgal