DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Daugelyje būstų dūmų detektorių – nė kvapo

Daugelyje būstų dūmų detektorių – nė kvapo

Nors nuosavuose namuose ar butuose nuo 2018 metų gegužės 1-osios yra privaloma įsirengti dūmų jutiklius, kai kurie žmonės to daryti nė neketina ir į tai, kad mažas prietaisas gali išgelbėti gyvybę, numoja ranka. Be to, kaip paaiškėjo per ugniagesių vykdomą akciją „Gyvenkime saugiai“, dažnas mano, kad dūmų jutikliai privalomi tik nuosavuose namuose, o butuose jų nereikia.

Ugniagesių atstovai jau ne vienerius metus lankosi žmonių būstuose ir tikrina, ar gyventojai pasiruošę apsisaugoti nuo gaisrų ir įsirengę apie pavojų įspėjančius dūmų jutiklius, pataria gaisrinės saugos klausimais. Patikrinimai skirti ne tik socialinės rizikos asmenims – ugniagesiai užsuka į bet kuriuos namus bei dalija patarimus, kaip apsisaugoti nuo gaisrų. Didžiausias dėmesys skiriamas socialinių įgūdžių stokojantiems asmenims bei vienišiems senoliams. Taip pat lankomasi būstuose, kuriuose anksčiau jau yra kilę gaisrų. Ugniagesiai užsuka ir pas daugiavaikes šeimas. Neaplenkiami ir nepriekaištingai atrodantys namai. Ugniagesių bendruomenė siekia, kad kuo daugiau žmonių įsirengtų dūmų jutiklius. Apsilankydami ugniagesiai ne tik formaliai pasižiūri, ar įrengti dūmų jutikliai, bet ir patikrina šildymo įrenginius, elektros instaliaciją, įvertina veiksnius, galinčius sukelti gaisrus. Dažniausiai žmonės palankiai vertina prevencinius ugniagesių vizitus. Paprastai jei jau atidaro duris, tuomet įsileidžia ir į būstus bei patys klausinėja apie įvairius galimus elektros ar dujų prietaisų gedimus, kurie gali sukelti gaisrą. Smagu, kad dauguma aplankytųjų, pasinaudoję ugniagesių vizitu, paprašo apžiūrėti jiems nerimą keliančius elektros prietaisus, dujines virykles, krosnis, židinius ar katilines. Taip pat žmonės teiraujasi, ar gerai pritvirtinti dūmų jutikliai bei ar jų įsirengė pakankamai.

Kasmet gaisruose žūsta arba susižaloja daug žmonių, tad norėdami išsaugoti sveikatą ir gyvybę, patariame to dar nepadariusiesiems įsirengti dūmų detektorius. Netikėtai užklupus liepsnoms, apie besiveržiančius dūmus įspėję detektoriai jau spėjo išgelbėti daugelio žmonių gyvybes. Ne vieną bėdos ištiktą nelaimėlį nuo gaisro išgelbėjo ne jo, o kaimynų bute suveikęs dūmų jutiklis.

Apie daugelį galimų gaisrų ugniagesiai net nesužino, nes žmonės dūmų jutiklio signalo būna įspėjami ir vos beįsiplieskiantį gaisrą numalšina savo jėgomis.

Per metus Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai ir ugniagesiai gelbėtojai ketina aplankyti daugiau nei 23 tūkstančius gyvenamųjų būstų. Ugniagesių tikslas – ne bausti, o patarti, įspėti apie grėsmes, pamokyti, kaip nepadaryti nepataisomų klaidų.

Dūmų jutiklis – tai prietaisas, aptinkantis dūmus. Jis pajunta ir reaguoja į nenormalų dūmų ar nematomų degimo produktų kiekį ore. Dūmų jutikliai gali aptikti ir rusenimą, ir degimą. Kambaryje atsiradus net nedideliam dūmų kiekiui, jie ima skleisti garso signalą, kuris pažadina miegančiuosius ir perspėja apie kilusį gaisrą.

Jei namuose nėra dūmų jutiklių, būtinai juos įrenkite prie miegamųjų kambarių ir kiekviename namo aukšte. Jei miegate užsidarę duris, dūmų detektoriai būtini ir miegamuosiuose kambariuose. Tai gali išgelbėti gyvybę.

Kartą per mėnesį būtina patikrinti, ar dūmų jutiklis veikia. Tam tereikia paspausti kontrolinį mygtuką. Jeigu signalo nėra, gali tekti keisti dūmų jutiklio maitinimo elementus. Bet kuriuo atveju juos būtina keisti kartą per metus. Bent kartą per mėnesį reikia nuvalyti nuo dūmų jutiklių dulkes ir voratinklius.

Dūmų jutiklių jautrumas bėgant laikui mažėja. Kartą per dešimt metų juos reikia pakeisti naujais.

Kokiose patalpose ir kiek detektorių įrengti?

Gyvenamajame būste (kiekviename aukšte) turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų detektorius. Tai yra minimalus reikalavimas, tačiau dūmų plitimą riboja įvairios pastato konstrukcijos (sienos, durys, perdangos ir pan.). Rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Nepatariama jų įrengti virtuvėje, ar tose vietose, kur gali išsiskirti garai.

Kaip parinkti tinkamą vietą?

Įrengiant autonominius dūmų detektorius būtina vadovautis gamintojo instrukcija. Kadangi karšti dūmai kyla į viršų ir kaupiasi palubėje, šie prietaisai turėtų būti montuojami ant lubų arba netoli aukščiausios šlaitinio stogo vietos. Geriausia vieta – pačiame kambario centre. Tik tais atvejais, kai nėra galimybės jų įrengti ant lubų, autonominiai dūmų detektoriai gali būti įrengiami ant patalpos sienos, kuo arčiau lubų. Reikia pasirūpinti, kad prietaiso matymo zonos neužstotų jokios kliūtys.

Parenkant detektoriaus tvirtinimo vietą, būtina prisiminti, kad kartais teks pakeisti elementus, patikrinti jo veikimą, todėl rekomenduojama juos įrengti lengvai prieinamose vietose.

Kaip prižiūrėti?

Kad autonominiai dūmų detektoriai patikimai veiktų, svarbu periodiškai patikrinti jų veikimą paspaudžiant testavimo mygtuką. Jeigu šie prietaisai yra su keičiamais maitinimo elementais, juos reikėtų keisti kasmet. Dulkės ir nešvarumai mažina jo jautrumą, todėl reikėtų neužmiršti nuvalyti dulkių.

Kokį detektorių pirkti?

Renkantis autonominį dūmų signalizatorių reikėtų atkreipti dėmesį, kad jis būtų sertifikuotas pagal Europos standartą EN 14604:2005/AC:2008 ir paženklintas CE ženklu. Tai užtikrins, kad įsigijote kokybišką įrenginį. Detektoriai gali būti su keičiamais maitinimo elementais arba su integruota baterija, kurios nereikia keisti visą prietaiso tarnavimo laikotarpį (apie 10 metų). Detektoriai su keičiamais maitinimo elementais yra pigesni, tačiau reikalauja daugiau priežiūros (kasmet būtina keisti maitinimo elementus). Tad dūmų detektorius galite rinktis pagal savo poreikius ir galimybes.

Kiek dūmų detektorių reikės jūsų namams?

Šis skaičius priklauso nuo namo ar buto dydžio. Dūmų detektoriai veikia ribotoje erdvėje, todėl juos reikia statyti kiekvienoje patalpoje, ypač – miegamuosiuose kambariuose.

Išimtis taikoma virtuvei. Čia dūmų detektorius nebūtinas, nes jis gali suveikti nuo maisto ruošos metu sklindančių garų ar dūmų.

Dūmų detektorius prižiūri iki 60 m2 dydžio erdvę. Didelio ploto, sudėtingos formos ir ilgoms patalpoms, pavyzdžiui, koridoriams ar laiptinėms, gali prireikti kelių dūmų detektorių. Dūmų detektoriaus nereikia statyti visai šalia viryklių, židinių ir šildytuvų. Reikiama atminti, kad tinkamam detektorių darbui trukdo drėgmė ir dulkės.

Ar dūmų detektorių galite sumontuoti patys?

Taip. Dauguma modelių veikia autonominiu būdu, todėl jų darbui nereikalingi papildomi laidai. Tokie dūmų detektoriai maitinami įprastais elementais arba įkraunamomis ličio jonų baterijomis. Pigesni prietaisai be papildomos priežiūros veikia kelioliką mėnesių, o brangesni – net iki 10 metų.

Tvirtinant detektorių prie lubų paviršiaus skylių gręžti nereikia – jį galima pritvirtinti dvipuse lipniąja juosta.

Prieš diegiant dūmų detektorių, būtina perskaityti naudojimo instrukciją. Joje aprašomi konkretūs prietaiso pritaikymo atvejai, paaiškinamos priežiūros ir profilaktinio testavimo procedūros, kurias privalu atlikti periodiškai.

Kaip išsirinkti detektorių?

Renkantis dūmų detektorių svarbu atsižvelgti į tai, kokioje vietoje jis bus naudojamas. Priklausomai nuo bute ar name bus naudojamos įrangos galima pasirinkti tokį modelį, kuris užtikrintų optimalų priešgaisrinės apsaugos lygį ir turėtų visas reikalingas funkcijas:

  • Daugiabučių namų butams pakanka pačių paprasčiausių dūmų detektorių, kurių viduje esantis jutiklis reaguoja į padidėjusį dūmų kiekį. Suveikus jutikliui įsijungia 80–90 dB garsu veikianti signalizacija ir mirksinti šviesa, kuri apie pavojų informuoja klausos sutrikimų turinčius asmenis.
  • Jei namuose yra židinys, krosnis ar kietojo kuro katilas, verta rinktis mišrius dūmų detektorius su smalkių atpažinimo funkcija. Jie turi papildomus elektrocheminius jutiklius, kurie suveikia, kai ore užfiksuojamas pavojingas smalkių (anglies monoksido) kiekis.
  • Patalpoms, kur veikia dujiniai katilai ar stovi dujinės viryklės, skirti detektoriai, fiksuojantys suskystintų ir gamtinių dujų bei jų mišinių nuotėkius. Tokio tipo įrangą rekomenduojama statyti namuose, kuriuose yra vaikų ir pagyvenusio amžiaus asmenų.
  • Vasarnamyje ar sodo namelyje galima įrengti autonominius išmaniuosius dūmų detektorius, kurie valdomi per nuotolį, naudojant „Wi-Fi“ ar mobilųjį ryšį.

 

Kauno  priešgaisrinės gelbėjimo valdybos informacija

Atgal