DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Dėl priemonių pavasarinės paukščių migracijos metu

Dėl priemonių pavasarinės paukščių migracijos metu

Paukščių gripas – itin pavojinga ir greitai plintanti liga. Pagrindiniai šio gripo viruso nešiotojai ir platintojai gamtoje yra migruojantys laukiniai vandens paukščiai. Europos ir pasaulio kontekste Lietuva yra svarbi šalis praskrendantiems paukščiams, ji yra intensyviame Rytų Altanto paukščių migracijos kelyje, kuriuo praskrenda didžioji dalis šiaurėje (Skandinavijoje, Rusijos tundroje) perinčių paukščių. Per Lietuvą driekiasi trys didžiausi paukščių migracijos keliai – rytinis, arba Juodosios jūros, taip pat Adrijos (centrinės Europos) ir Rytų Atlanto migracijos kelias. Neabejojama, kad per Lietuvą gali praskristi didžiuliai būriai laukinių vandens paukščių ir iš tų Europos šalių, kurios patvirtinusios didelio patogeniškumo paukščių gripo virusą.

Šiais metais Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute nugaišusiai gulbei nebylei, rastai Nemuno pakrantėje Kaune, patvirtintas pirmas labai patogeniškas paukščių gripo H5N1 potipio viruso atvejis.

Norime atkreipti dėmesį ir priminti, kad, vadovaujantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2014 m. lapkričio 21 d. įsakymu Nr. B1-1007 „Dėl labai patogeniško paukščių gripo patekimo rizikos mažinimo ir apsaugos priemonių taikymo naminių paukščių laikymo vietose“ (suvestinė redakcija nuo 2020-02-04), paukščių savininkai ir laikytojai privalo laikinai, iki baigsis intensyviausias laukinių vandens paukščių migracijos laikotarpis:

  1. užtikrinti, kad nuolat būtų stebima naminių paukščių sveikatos būklė;
  2. laikyti naminius paukščius pastatuose ir jų neišleisti į lauką arba išleisti tik į aptvertas lauko aikšteles ar teritoriją, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais vandens paukščiais;
  3. šerti ir girdyti naminius paukščius pastatuose ar statiniuose su pastoge;
  4. nenaudoti nenukenksminto atvirų paviršinių vandens telkinių vandens laikomiems naminiams paukščiams girdyti;
  5. laikyti naminių paukščių pašarą ir kraiką taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų;
  6. nedelsiant informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno departamento Kaišiadorių skyrių apie pastebėtą naminių paukščių susirgimą arba gaišimą.

Užsikrėtę naminiai paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta jų skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėje. Nuo ligos gali nugaišti iki 100 % visų ūkyje laikomų naminių paukščių.

Gyventojų, kurie pastebės ar ras gaišusių laukinių vandens paukščių, prašome apie tai pranešti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno departamento Kaišiadorių skyriui tel.  (8 346) 51 274 arba visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.

Atgal