- Taryba
- Tarybos nariai
- Posėdžių darbotvarkė
- Teisės aktų projektai
- Posėdžių transliacija
- Komitetai
- Komisijos
- Tarybos
- Dokumentai
- 2022 metų savivaldybės veiklos ataskaita
- Tarybos posėdžių protokolai
- Antikorupcijos komisijos protokolai
- Etikos komisijos sprendimai
- Savivaldybės tarybos veiklos reglamentas
- 2019-2023 metų kadencijos savivaldybės tarybos narių išlaidos
- Tarybos narių nepriimti nusišalinimai
- Pažymos-suvestinės apie Tarybos narių dalyvavimą / nedalyvavimą vykusiuose tarybos, komitetų, nuolatinių komisijų ir kolegijos posėdžiuose ir priskaičiuotą darb
- Nepriekaištingos reputacijos deklaracijos
- Struktūra ir kontaktinė informacija
- Gyventojams
- Turistams
- Verslininkams
- Apie savivaldybę
EPD’22 – tvarus paveldas
2022 m. Europos paveldo dienų tema – tvarus paveldas. Tiksliau – tai ilgaamžė autentika. Neatsitiktinai pasirinkta ši tema, nes paveldas – tai ir laiko išbandytos statybos technologijos, tradicinės, natūralios medžiagos, senieji amatai. Šimtmečius šalia mūsų esantis paveldas – pats geriausias tvarumo pavyzdys, įkvepiantis mokytis iš jo, ypač šiais laikais, kai perteklinis vartojimas jau kelia grėsmę Žemei, sukelia grėsmingų klimato kaitos padarinių.
Pastaraisiais dešimtmečiais vis labiau kalbama apie būtinybę gelbėti planetą, pertvarkant ekonomiką, žmonų įpročius, mąstymą, vartojimą pagal tvarumo principus. Čia bene geriausias pavyzdys gali būti paveldas. Jis jau savo prigimtimi yra tvarus. Paveldo objektai, jei teisingai prižiūrimi, stovi šimtus metų. Iš jų dabartinei visuomenei yra ko pasimokyti. Rinkdamiesi senųjų pastatų išsaugojimą, jų pritaikymą dabarčiai, prikėlimą naujam gyvenimui mes prisidedame prie tvarios visuomenės kūrimo principų. 2022-ųjų EPD renginiai turi puikią galimybę atskleisti visas gerąsias paveldo tvarumo savybes. Restauruotuose paveldo objektuose rengiamos ekskursijos, restauratorių pasakojimai gali įkvėpti mus mokytis iš paveldo objektų, atsigręžti į autentiką, senąsias statybos technologijas, natūralias, tvarias, laiko išbandytas medžiagas. Pasisėmę patirties iš paveldo, bandydami tai pritaikyti ir savo kasdienybėje, mes savo aplinkai suteiksime daugiau ilgaamžiškumo, vadinasi, mažinsime besaikį vartojimą dėl vartojimo, prisidėsime prie neigiamų klimato kaitos pokyčių poveikio, kuris jau pavojingas tampa ir daugybę šimtmečių atlaikiusiam paveldui.
Tvarumo tema yra susijusi su aplinkos pokyčiais, Europos kultūros paveldo įvairove ir Jungtinių Tautų tvaraus vystymosi tikslais iki 2030 m. Prisidedant prie šių bendrų tikslų EPD renginių tikslas – akcentuoti tęstinumą, mokymąsi iš tradicijų, tai kartu ir siekis tapti draugiškesniems aplinkai, suvokti, kaip prie tvaresnės ateities prisideda kultūros paveldo išsaugojimas.
Tvaraus paveldo tema paskatins daugybę paveldo pastatų atverti duris ir susipažinti su jų vaidmeniu tvarioje ateityje. Istoriniai pastatai ne tik padeda išsaugoti vietos identitetą, iliustruoja, kaip senus paveldo objektus galima atkurti, atgaivinti iš naujo naudojant tradicinius renovacijos būdus, įgūdžius ir medžiagas, tai ir socialiniu bei aplinkosaugos požiūriu svarbi tvarios miesto plėtros dalis.
Europos paveldo dienų renginiuose raginamos dalyvauti ir pramonės įmonės, susijusios su tvariąja kultūra, pavyzdžiui, tradicines prekes gaminančios gamyklos, perdirbimo gamyklos ir baldų restauravimo dirbtuvės, tvarią praktiką taikantys ūkiai, atsinaujinančios energijos sistemos nuo istorinių vėjo malūnų iki modernių saulės baterijų, geležinkeliai ir kitas viešasis transportas bei jo infrastruktūra.
Tvarus paveldas skatina labiau vertinti ir gamtos paveldą, kraštovaizdžio ir laukinės gamtos bei biologinės įvairovės išsaugojimą. Natūralių vietovių tyrinėjimas ir mėgavimasis jomis taip pat iškils į pirmą planą. Tikimasi, kad į renginius įsitrauks ir miestų žaliosios erdvės, sodai, kaimo vietovės, miškų teritorijos, vandens keliai.
Socialinio tvarumo ir ekologinio turizmo modelių įtraukimas į 2022 m. Europos paveldo dienų temą taip pat apima paramą vietos bendruomenėms ir ekonomikai. Organizatoriai skatinami pagalvoti apie savo renginių logistiką, pavyzdžiui, renginiams naudoti vietinių gamintojų gaminius, sezoninius bei sąžiningos prekybos maisto ir gastronomijos produktus arba samdyti vietos bendruomenių atlikėjus ir ekspertus pasirodymams ir demonstracijoms. Tvarus paveldas taip pat apsvarstys atsakingo turizmo vaidmenį bendruomenės tradicijų ir kultūrinės raiškos, pavyzdžiui, muzikos, meno ir šokio, tęstinumui.
Ši tema įkvėps koordinatorius ir organizatorius apsvarstyti renginių poveikį aplinkai, taip pat paskatins lankytojus rinktis pagrįstus sprendimus. Tvarus paveldas spręs ir tokias problemas, kaip atliekų mažinimas: skatins kurti skaitmeninę informaciją, reklamai rinktis daugkartinio naudojimo medžiagas, pvz., oro sąlygoms atsparius plakatus ir dekoracijas, renginių vietose pastatyti rūšiavimo konteinerius, kurie padės sumažinti į sąvartynus nukeliaujančių šiukšlių kiekį. Renginių vietos paruošimas taip pat vaidins svarbų vaidmenį, nesvarbu, ar tai prisijungimas prie interneto ir skaitmeninės programos kūrimas, perėjimas prie mažesnės energijos suvartojimo, pvz., LED apšvietimo, ar net daugiau renginių lauke planavimas, kad būtų išnaudota dienos šviesas. Atkreiptinas dėmesys ir į vietos pasiekiamumą: akcentuojami viešojo transporto maršrutai, taip siekiant sumažinti transporto išmetamų teršalų kiekį.
Tvarus paveldas, atsakingų sprendimų pasirinkimas šiandien turės poveikį mūsų bendro kultūros paveldo ateičiai.
Savo idėjomis galite dalytis socialiniuose tinkluose #EuropeanHertiageDays.