- Taryba
- Tarybos nariai
- Posėdžių darbotvarkė
- Teisės aktų projektai
- Posėdžių transliacija
- Komitetai
- Komisijos
- Tarybos
- Dokumentai
- 2022 metų savivaldybės veiklos ataskaita
- Tarybos posėdžių protokolai
- Antikorupcijos komisijos protokolai
- Etikos komisijos sprendimai
- Savivaldybės tarybos veiklos reglamentas
- 2019-2023 metų kadencijos savivaldybės tarybos narių išlaidos
- Tarybos narių nepriimti nusišalinimai
- Pažymos-suvestinės apie Tarybos narių dalyvavimą / nedalyvavimą vykusiuose tarybos, komitetų, nuolatinių komisijų ir kolegijos posėdžiuose ir priskaičiuotą darb
- Nepriekaištingos reputacijos deklaracijos
- Struktūra ir kontaktinė informacija
- Gyventojams
- Turistams
- Verslininkams
- Apie savivaldybę
Fejerverkai džiugina ne visus
Didžiųjų metų švenčių atributu tapę fejerverkai džiugina ne visus. Iki 8 kartų padidėjusi oro tarša, iš namų pabėgę gyvūnai ir ramybės nerandantys miško žvėrys, įsiplieskę gaisrai ir susižaloję gyventojai – visa tai yra ne visiems matoma jų kaina.
JAV atlikti tyrimai parodė, jog leidžiant fejerverkus į aplinką patenkančių kenksmingų kietųjų submikroninių dalelių kiekis padidėja iki 8 kartų. Priklausomai nuo oro sąlygų, tarša gali padidėti ir iki 10 kartų. Tuo metu Vokietijos federalinė aplinkos apsaugos agentūra apskaičiavo, kad dėl fejerverkų šaudymo vien per Naujuosius metus Vokietijoje į orą išmetama 4 500 tonų kietųjų dalelių. Tai sudaro maždaug 15 proc. kasmet šalies kelių transporto išmetamos kietųjų dalelių taršos. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad fejerverkų sukelta oro tarša daro neigiamą poveikį gyventojų sveikatai, gali sukelti įvairių kvėpavimo takų susirgimų, ypač vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms ir sergantiems lėtinėmis ligomis, turintiems širdies kraujagyslių ar kvėpavimo takų problemų. Pirotechnikos gaminiai išskiria ir kitus daug žalos keliančius elementus (anglies dioksidą, azoto ir sieros oksidus, toksines medžiagas, šviną, stroncį, titaną, varį ir kitus metalus, organinius teršalus ir t. t.). Pučiant vėjui, šios medžiagos gali lengvai pasiekti saugomas teritorijas, gamtinius rezervatus ir kelti grėsmę vietinei florai ir faunai. Likę nesudegę pirotechnikos gaminių komponentai gali nusėsti ir irdami teršti dirvožemį, lietus gali nuplauti juos į paviršinius arba gruntinius vandenis ir pakenkti jų ekosistemoms. Fejerverkų pakeitimas aplinkai draugiškesnėmis alternatyvomis šiame kontekste taip pat yra neišvengiamas, todėl prašoma gyventojų ir visų Lietuvos savivaldybių per šventes, o ypač Naujųjų metų naktį, atsisakyti fejerverkų. Kai kurios savivaldybės jau dabar demonstruoja socialinę atsakomybę bei aplinkosauginę lyderystę ir atsisako šios žmonėms ir aplinkai žalą keliančios pramogos.
Kaišiadorių rajono savivaldybė šiais metais dar nėra priėmusi sprendimo savivaldybės teritorijoje drausti švenčių metu naudoti pirotechnikos gaminius, tačiau informuoja, kad Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos 2012 m. spalio 25 d. sprendimu Nr. V17-336 ,,Dėl tyliųjų viešųjų zonų Kaišiadorių rajono savivaldybės teritorijoje nustatymo“ yra nustatytos tyliosios viešosios zonos Kaišiadorių rajono savivaldybės teritorijoje: viešosios įstaigos Kaišiadorių ligoninės teritorija, bažnyčių, globos namų, laidojimo įstaigų ir kapinių teritorijos, kuriose didžiausias leidžiamas garso lygis yra iki 50 dB, todėl šventinių renginių organizatoriai ar fiziniai asmenys, fejerverkų mėgėjai, pažeidę šio sprendimo reikalavimus, gali sulaukti pareigūnų dėmesio.
Būkime atsakingi.
Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijos savivaldybės gydytoja
Danguolė Miliauskaitė
Nuotraukos šaltinis www.pexels.com