DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Įgyvendinama multidimensinės šeimos terapijos programa

Įgyvendinama multidimensinės šeimos terapijos programa

Paauglystė dažnai šeimai – sudėtingų išbandymų metas. Vaikai yra skirtingi, todėl ir rūpesčiai juos auginant ne visada būna vienodo sunkumo. Ypač nelengva, jei vaikas tampa nevaldomas, nelanko mokyklos, bėga iš namų, svaiginasi, nusikalsta ir nieko nepaiso. Specialistų teigimu, vienas didžiausių socialinių iššūkių Lietuvoje šiuo metu yra užauginti elgesio sunkumų turintį vaiką pilnaverte asmenybe.

Siekdama spręsti minėtą problemą, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kartu su partneriais ir Norvegijos vietos ir regioninės valdžios institucijų asociacija įgyvendina 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Sveikata“ lėšomis finansuojamą projektą „Multidimensinis požiūris į vaikų ir jaunimo elgesio problemas per MDFT programos įgyvendinimą“. Jungtinėse Amerikos Valstijose sukurta Multidimensinė šeimos terapijos programa (MDFT) yra skirta padėti vaikams ir jaunuoliams, turintiems polinkį į delinkventinį (pažeidžiantį egzistuojančias elgesio normas) elgesį. Pastarąjį dešimtmetį ši programa sėkmingai vykdoma keliose Europos šalyse.

Lietuvoje pagal MDFT programą dirbama su 11–17 m. vaikais ir jaunuoliais, kurie nelanko mokyklos, bendraudami konfliktuoja, vartoja alkoholį ar kitas psichotropines medžiagas, yra linkę į agresiją, nusikalstamą elgesį, yra padarę administracinių nusižengimų ar nusikalstamų veikų, turi kitų elgesio sunkumų. Tėvai, pedagogai ar kiti visuomenės nariai, susidūrę su vaikais, kurių elgesys socialiai nepriimtinas, agresyvus, provokuojantis, kurie turi emocinių sutrikimų, linkę svaigintis ar net nusikalsti, dažnai nežino kaip elgtis. Tradicinės auklėjimo priemonės neretai būna neveiksmingos. Elgesio sunkumų turinčius vaikus auginti reikia ne tik specifinių žinių, gebėjimų, bet ir viso socialinių paslaugų komplekso.

 MDFT programa ypatinga tuo, kad į bendrą darbą įtraukiama visa šeima ir artimiausia vaiko ar jaunuolio socialinė aplinka. Todėl svarbu, kad bent vienas iš vaiko ar jaunuolio tėvų ar nuolatinių globėjų (rūpintojų) būtų motyvuotas kartu su vaiku ar jaunuoliu siekti pozityvių pokyčių. Multidimensinė šeimos terapijos programa yra sutelkta į keturias esmines vaiko ar jaunuolio gyvenimo sritis: patį berniuką ar mergaitę, tėvus, šeimos narius ir išorinį socialinį tinklą (vaiko draugus, mokyklą ar jaunuolio darbą, laisvalaikį).

Multidimensine šeimos terapija siekiama padėti vaikams ir jaunuoliams visiškai pakeisti ar bent sumažinti probleminį elgesį ir dalyvauti visuomenės gyvenime socialiai priimtinu būdu, spręsti kylančias problemas. MDFT specialistas, bendradarbiaudamas su vaiku, jaunuoliu, šeima ir aplinka, siekia pagerinti jauno žmogaus gyvenimą šeimoje, mokykloje ar darbe bei kaimynystėje ir skatinti vaiko ar jaunuolio amžiui tinkančius laisvalaikio leidimo užsiėmimus bei sveikus santykius su bendraamžiais.

Šiuo metu paslaugos pagal MDFT programą teikiamos Kauno, Klaipėdos miestuose ir maždaug 100 kilometrų spinduliu aplink juos. Kiekviename regione dirba MDFT programos specialistai, kurie aktyviai tiesiogiai dirba su vaikais ir jaunuoliais, jų artimiausia aplinka, mokyklomis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir kitais socialiniais partneriais, teikiančiais paslaugas šeimai.

Projekto įgyvendinimo sėkmę lemia tarpinstitucinis bendradarbiavimas, tinkamas šeimos, norinčios gauti šią paslaugą, informavimas, nukreipimas ar palydėjimas. Svarbu paminėti, kad šeimos, norinčios gauti tokią pagalbą, į Kauno regione dirbantį MDFT programos koordinatorių gali kreiptis tiesiogiai, gali būti nukreiptos į MDFT programą atvejo vadybos paslaugą teikiančių darbuotojų arba savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriaus. Šeima, norinti dalyvauti MDFT programoje, turi užpildyti Sutikimo dėl asmens duomenų tvarkymo MDFT projekte formą ir, ją pasirašiusi, jos kopiją pateikti MDFT programos koordinatoriams (elektroniniu paštu, paštu, gyvai, per šeimos atvejo vadybininką, savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorių ar kt.).

Šeimos, auginančios aukštos rizikos elgesio vaikus, dėl dalyvavimo MDFT programoje visada gali susisiekti ir pasikonsultuoti su tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatore Nijole Butrimavičiene (mob.: 8 618 79 839, 8 618 30 323,  el. p. nijole.butrimaviciene@kaisiadorys.lt) bei su regionų  koordinatoriais (jų kontaktai nurodyti Tarnybos interneto svetainėje https://vaikoteises.lt/projektai/multidimensine-seimos-terapija/).

Informaciją parengė N. Butrimavičienė, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė.

Atgal