DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Informacija apie invazinius moliuskus ir jų naikinimą

Informacija apie invazinius moliuskus ir jų naikinimą

Informuojame, kad šiuo metu itin plinta pilvakojų moliuskų rūšis luzitaninis arionas (Arion lusitanicus auct.).

Luzitaniniai arionai gali įsikurti šalia gyvenamųjų namų, daugiausia soduose, įvairiuose želdynuose ir parkuose, žemės ūkio paskirties žemėje. Daugiausia šios rūšies šliužų randama daržuose. Jeigu prisiveisia daug šios rūšies šliužų, jie ima kelti didelę grėsmę vietiniams augalams, kuriais minta. Be to, šliužai gali pernešti augalų ligų sukėlėjus. Natūraliose buveinėse rūšis kenkia vietinėms sraigėms ir šliužams. Luzitaninis arionas įtrauktas į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą. Ši rūšis natūraliai paplitusi Pirėnų pusiasalyje ir pietų Prancūzijoje, už savaiminio arealo ribų išplatino žmonės. Labiausiai prie jų paplitimo prisidėjo prekyba vazoniniais augalais ir sodinukais, kai kartu su augalais pervežami tiek šliužų kiaušinėliai, tiek jaunikliai.

Natūraliose buveinėse kontroliuoti luzitaninius arionus labai sudėtinga. Netgi daržuose šių šliužų išnaikinti beveik neįmanoma, ypač tada, kai jų gausu kaimyninėse teritorijose. Kontroliuoti šliužų skaičių galima naudojant gamyklines ar savadarbes gaudykles. Šliužams privilioti kaip masalas paprastai naudojamas alus. Kad luzitaninių arionų nepatektų į sklypą, galima naudoti specialias tvoreles – jomis aptverti lysves ir daržus. Veiksmingiausia kovos priemonė – juos surinkti rankomis ir sunaikinti. Jeigu įsiveisė šių šliužų, negalima laikyti komposto. Prieš perkant iš daigyno sodinukus, būtina patikrinti, ar po vazonu nėra šliužų. Šliužus galima pervežti ir su dirvožemiu.

Esant didžiulėms šliužų sankaupoms, efektyvesnis būtų cheminių preparatų moliuskocidų panaudojimas. Lietuvoje yra registruotos cheminės medžiagos, skirtos naikinti šliužus. Tai preparatai: „Ferramol“, „Sluxx“, „Gusto“.

Moliuskocidai blokuoja sraigių fiziologinius procesus, sutrikdo maitinimąsi, dėl to jos žūva. Atkreiptinas dėmesys, kad šie nuodai išnaikina visų rūšių sraiges ir šliužus, taip pat jų kenkėjus ir priešus. Nuodai pavojingi naminių gyvūnų, gyvulių ir žmogaus sveikatai. Jeigu naudojami nuodai, jų neturi patekti į vandens telkinius.

Viešosiose vietose invazinius moliuskus naikina seniūnijos, o nuosavuose sklypuose – privačių žemės sklypų savininkai.

Atgal