DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Jei dingo ar priglaudžiau augintinį

Jei dingo ar priglaudžiau augintinį

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno departamento Kaišiadorių skyrius primena gyventojams:

  • Ką daryti radus, priglaudus augintinį?

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2019 m. gegužės 6 d. įsakymu Nr. B1-306 patvirtintame Gyvūnų laikymo savivaldybių teritorijų gyvenamosiose vietovėse tvarkos apraše nustatyta, kad visais atvejais asmenys, priglaudę bepriežiūrį ar bešeimininkį gyvūną, ne vėliau kaip per 3 dienas turi pranešti apie tokį gyvūną policijai ir (ar) savivaldybės institucijai. Policija ar savivaldybės institucija imasi priemonių naminio gyvūno savininkui surasti. Jei gyvūnas ženklintas mikroschema, patekęs pas veterinarus ar į prieglaudą, bus nuskenuotas ir grąžintas šeimininkams.

Tais atvejais, kai šeimininko nepavyksta iš karto rasti, gyvūno priežiūrą gali prisiimti radęs žmogus. Jei radęs asmuo neturi galimybės augintinio laikyti, jis turi būti perduodamas globoti gyvūnų globėjui (gyvūnų globos organizacijai). Pagal Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą visų bešeimininkių ir bepriežiūrių gyvūnų augintinių gaudymą ir tų, apie kuriuos praneša juos priglaudę, tačiau negalintys laikyti asmenys, perdavimą gyvūnų globėjui organizuoja savivaldybė. Įstatymas taip pat numato, kad, neatsiradus gyvūno savininkui ir pasibaigus Civilinio kodekso 4.61 straipsnio 3 dalyje nurodytam terminui, t. y. praėjus dviem savaitėms, gyvūnas neatlygintinai atitenka jį išlaikiusiam asmeniui ar gyvūnų globos įstaigai.

Pagrindinis tikslas, kad gyvūnas kuo mažiau kentėtų ir kuo skubiau būtų užtikrinta jo gerovė.

  • Ką privalo padaryti augintinio savininkas pabėgus, dingus augintiniui?

Svarbiausia – nedelsti ir pradėti dingusio gyvūno paieškas. Pasitelkiant draugus, artimuosius, pažįstamus, apžiūrėti, patikrinti aplink esančią teritoriją, pastatus, apklausti kaimynus, pranešti arčiausiai dirbantiems veterinarams, prieglaudoms. Taip pat apie augintinio dingimą iškabinti skelbimus, išplatinti juos internete, stebėti įrašus svetainėse, prieglaudų puslapiuose ir socialinių tinklų grupėse, kuriose pranešama apie dingusius gyvūnus.

Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2015 m. gegužės 28 d. įsakymu Nr. V1-540 patvirtintose Gyvūnų laikymo Kaišiadorių rajono savivaldybės teritorijos gyvenamosiose vietovėse taisyklėse nustatyta, kad jei gyvūnas pasimeta, gyvūno savininkas apie gyvūno dingimą privalo paskelbti viešai. Jei dingo Gyvūnų augintinių registre neregistruotas gyvūnas augintinis, taip pat galima kreiptis į gyvūnų globėjus, savivaldybę ir policiją. Jei augintinis ženklintas mikroschema, savininkas turi pranešti gyvūno augintinio dingimo faktą per Elektroninės valdžios vartus, prisijungiant prie Gyvūnų augintinių registro. Pagrindinis šio registro tikslas – užtikrinti Lietuvos Respublikoje laikomų gyvūnų augintinių registravimą, jų atsekamumą ir ligų kontrolę. Šiuo metu registruojamos šios mikroschemomis paženklintų gyvūnų augintinių rūšys: šunys, katės, šeškai, šinšilos, triušiai, jūrų kiaulytės, paukščiai, ropliai ir vėžliai. Tokiu būdu asmenys, radę, priglaudę ir nunešę patikrinti, ar augintinis čipuotas, pamatys, kad sistemoje yra įrašas apie augintinio dingimą, bei galės susisiekti su augintinio savininku registre nurodytais kontaktais.

Savininkui nepranešus apie augintinio suradimą per 36 mėn. nuo dingimo datos įregistravimo Gyvūnų augintinių registre, dingęs augintinis išregistruojamas automatiškai.

Ypač svarbu, kad padarytumėte viską, kas galėtų padėti augintiniui greičiau grįžti namo: uždėti ant antkaklio pakabuką su šeimininko telefono numeriu; suženklinti gyvūną mikroschema bei atnaujinti registre savo kontaktinius duomenis jiems pasikeitus.

Kristina Augustienė
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus
l. e. p. vedėja-valstybinė veterinarijos inspektorė

Atgal