DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Kaišiadorių ligoninės vadovas doc. dr. Linas Vitkus: ieškau ilgalaikių problemų sprendimų

Kaišiadorių ligoninės vadovas doc. dr. Linas Vitkus: ieškau ilgalaikių problemų sprendimų

Nepastebimai praskriejo septynios savaitės nuo dienos, kai  Kaišiadorių ligoninės vadovo postą užėmė žymus medikas doc. dr. Linas Vitkus. Per šį palyginti trumpą laiką naujasis Kaišiadorių ligoninės vadovas doc. dr. Linas Vitkus ne tik pasiekė apčiuopiamų pergalių, bet ir susidūrė su iššūkiais. Apie tai, kuo gyvena VšĮ Kaišiadorių ligoninė, kalbiname naująjį direktorių.

Galbūt galite palyginti, kuo panašus ir kuo skiriasi Jūsų vadovavimas Respublikinei Kauno ligoninei ir Kaišiadorių ligoninei? Kokie buvo Jūsų lūkesčiai atvykstant darbuotis į Kaišiadoris?

 Ruošiantis konkursui Kaišiadorių ligoninės direktoriaus pareigoms užimti, teko susipažinti su ligoninės veiklos rezultatais, kuriuos reikėtų tobulinti. Be to, tuomet jau buvo aišku, kad Lietuvos ligoninių tinklo pertvarka sukels nemažai iššūkių ir Kaišiadorių ligoninei. Mano, kaip kandidato į direktoriaus postą, programa, kaip tik ir buvo paremta būsimo Lietuvos ligoninių tinklo pertvarkos projekto matmenimis. Žinoma, išgirdus apie pertvarką, kyla daug klausimų, turiu jų ir aš. Visgi šiandien į pertvarką noriu žiūrėti kaip  į galimybę, kuri leis pagerinti Kaišiadorių ligoninės teikiamas paslaugas. Vienas kertinių mūsų tikslų yra didesnis pacientų pasitenkinimas teikiamomis paslaugomis. Pagrindinis pertvarkos siekis yra aukštesnės kokybės paslaugos ir tam tikra specializacija. Tam tikrų specializacijos aspektų Kaišiadorių ligoninėje buvo galima rasti ir anksčiau, pavyzdžiui, jau apie 10 metų neveikia chirurgijos ir traumatologijos skyriai, tačiau išvystytas aktyvus vidaus ligų stacionarinis gydymas bei slauga.

Taip pat svarbu, kad, vykdant pertvarką, yra numatoma ligoninę sujungti su pirminės sveikatos priežiūros centrais bei visuomenės sveikatos biuru, taip suformuojant bendruomenės sveikatos centrą, kuris bus atsakingas ne tik už asmens, bet ir visuomenės sveikatos priežiūrą bei sveiko gyvenimo būdo populiarinimą. Šiam tikslui įgyvendinti tikimasi gauti Europos Sąjungos fondų lėšų ir sutvarkyti infrastruktūrą bei įsigyti naujos aparatūros ir priemonių naujų paslaugų  plėtrai. Konkretūs darbai prasideda jau šiandien. Štai Kaišiadorių rajono savivaldybėje šiuo metu yra derinamas privačios partnerystės būdu finansuojamas projektas, kurio metu ligoninė bus apšiltinta, pakeisti langai bei durys, modernizuota šildymo ir vėdinimo sistema. Taigi, po kelerių metų Kaišiadorių ligoninė pasikeis neatpažįstamai. Žinoma, iššūkių netrūksta. Išankstinį optimizmą šiek tiek sumažino žinia, kad Kaišiadorių ligoninė praeitus metus baigė su nemažu neigiamu finansiniu rezultatu.

Gera girdėti, kad tokį didelį dėmesį skiriate ligoninių tinklo pertvarkai, domitės ligoninės renovacijos darbais, tačiau skaitytojams būtų įdomu sužinoti, ko tikėjotės atvykdamas dirbti į regioną. Neretai galvojama, kad geriausi medikai turi dirbti tik Vilniuje ar Kaune. O Jūs buvęs Respublikinės Kauno ligoninės vadovas atvykstate dirbti į Kaišiadorių ligoninę. Galbūt galite palyginti, kuo panašus ir kuo skiriasi Jūsų vadovavimas Respublikinei Kauno ligoninei ir Kaišiadorių ligoninei?

Pirmiausia, norėčiau pastebėti, kad regionas nėra lygus regionui. Aš kaip ir Jūs matau Kaišiadoris kaip geografinį Vilniaus–Kauno dvimiesčio centrą. Ilgą laiką Kaišiadorys buvo lyg ta miegančioji gražuolė iš pasakos, tačiau darbščių ir kūrybingų žmonių dėka ji pabudo. Girdžiu gerų naujienų apie ateinančias investicijas, daug kur vyksta remonto darbai, ką tik pasirašyta sutartis tarp KTU ir Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazijos, planuojamos daugiabučių statybos. Tad kaišiadoriečiams linkiu daugiau pasitikėjimo savimi. Na, o lygindamas Kaišiadorių ligoninę su buvusia Respublikine Kauno ligonine, matau nemažai panašumų. Vadovaujant buvusiai Respublikinei Kauno ligoninei, taip pat teko renovuoti jos išorę ir vidų. Galima teigti, kad turiu sukaupęs patirties vykdant renovacijos projektus. Medicinine prasme ligoninės yra panašios, o tuo pačiu ir skirtingos. Buvusi Respublikinė Kauno ligoninė buvo daugiaprofilinė, susiformavusi sujungiant septynias ligonines, joje dirbo daug daugiau darbuotojų. Tačiau tiek medicininiai, tiek ūkiniai iššūkiai panašūs: reikia pirkti medikamentus bei įrangą, maitinti pacientus, rūpintis higieniniais dalykais, ieškoti plėtros galimybių ir vystyti naujas paslaugas. Skiriasi tik kiekiai ir išleidžiamos pinigų sumos. Darbas su personalu, jo paieška, skatinimas tobulėti iš esmės nesikeičia.

Nors praėjo dar tik septynios savaitės nuo Jūsų įsidarbinimo Kaišiadoryse pradžios, tačiau galbūt jau galėtumėte įvardyti ir konkrečius pasiekimus ar einamuosius darbus?

Darbo pradžia tikrai buvo dinamiška. Jau pirmą dieną teko priimti sprendimus, kad būtų užtikrintas ligoninės darbas, nes COVID-19 infekcija buvo išguldžiusi vieno skyriaus darbuotojus. Leisiu sau kiek pašmaikštauti. Medicininiais terminais kalbant, dar vis renku anamnezę, kitaip tariant, pažindinuosi su dirbančiu personalu, jų atliekamu darbu, vykstančiais procesais. Nemažai laiko atima ir pažindinimasis su įvairiais aprašais bei tvarkomis. Teko pastebėti, kad tik pradėjus dirbti, žmonės buvo įsitempę, sudirgę, ketino išeiti iš darbo. Išsiaiškinus kai kurias priežastis ir jas pašalinus, įtampa tarp darbuotojų jau atslūgusi. Manau, kad tai svarbus pasiekimas. Be to, pavyko įdarbinti kelias slaugytojas, tad įsisenėjęs slaugytojų trūkumas jau sumažėjo. Ieškau ilgalaikių problemos sprendimų, todėl pasirašiau bendradarbiavimo sutartį su Kauno kolegija. Pagal šią sutartį būsimos bendrosios praktikos slaugytojos, jų padėjėjos bei rentgeno technologai atliks praktiką mūsų ligoninėje. Tikiuosi, kad jaunus būsimus kolegas pavyks įtikinti likti dirbti Kaišiadorių ligoninėje. Taip spręstųsi ir personalo senėjimo problema. Mes vertiname ilgą patirtį sukaupusius medikus, tačiau medikas irgi yra žmogus, sensta, išeina į pensiją, tad būtina galvoti apie jaunus ir savo kolegas pakeisiančius medicinos darbuotojus jau šiandien. Visos diagnozės nustatymo, gaila, bet teks dar palaukti. Kaišiadorių rajono savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba pradėjo vykdyti veiklos auditą, kuris leis nustatyti diagnozę, skirti gydymą ir tikiuosi pasveikti. 

Kokias Kaišiadorių krašto ligoninės stiprybes ir silpnybes regite? Kokios yra tolesnės plėtros galimybės?

Kalbant apie stiprybes, kertine stiprybe, manau, kad yra kompetentingi, nuoširdūs, norintys pokyčių darbuotojai. Esu įsitikinęs, kad pavyks juos suburti komandiniam darbui. Jau dabar galiu pasidžiaugti bendradarbių įsitraukimu ir diskusijomis, kokios spalvos turi būti rengiamame geriatrijos stacionare. Dar viena Kaišiadorių ligoninės stiprybe, būsimo ligoninių tinklo pertvarkos aspektu, galima įvardyti tai, kad neteks uždaryti ar atsisakyti tam tikrų skyrių, perkvalifikuoti ar atleisti kolegų. Jėgų suteikia ir nuolatinis Kaišiadorių rajono savivaldybės mero Vytenio Tomkaus, vicemero bei Savivaldybės administracijos rūpestis ligoninės ateitimi, joje vykstančiais procesais, pasiruošimai ekstremaliai situacijai dėl karo grėsmės.

Esmine galimybe įvardyčiau, kad ligoninėje šiuo metu vyksta geriatrijos dienos stacionaro įrengimas Europos Sąjungos lėšomis. Dėl vykdomo remonto kyla nemažai triukšmo, todėl esančių ir būsimų pacientų bei lankytojų noriu paprašyti kantrybės ir supratimo.

Džiaugiuosi ir virtualiais nuolatiniais nuotoliniais susitikimais su savivaldybės vadovybe bei pirminės sveikatos priežiūros centrų vadovais. Ypač gerai nuteikė produktyvus ir konstruktyvus susitikimas su pirminės sveikatos priežiūros centrų vadovais. Šio susitikimo metu priimti konkretūs sprendimai, padėsiantys gerinti mūsų paslaugų kokybę bei pacientų pasitenkinimą. Gera pradžia besivystančiam bendradarbiavimui.

Tačiau reikia paminėti ir iššūkius. Pavyzdžiui, prie nuoširdaus rūpesčio mūsų pacientais neprisideda situacija, susidariusi dėl COVID-19 infekcijos plitimo valdymo. Norint atidaryti COVID-19 skyrių, teko perskirstyti ligoninės darbuotojus. Ypač morališkai sunku bendradarbiams atlaikyti kai kurių pacientų artimųjų nepagrįstus kaltinimus, kad „užkrėtėme“ COVID-19 infekcija.  Našiam darbui taip pat kenkia psichosocialinių profesinės rizikos veiksnių tyrimu ir vertinimu nustatytos galimo vertikalaus ir horizontalaus mobingo apraiškos. Kaip minėjau, šiuo metu situacija keičiasi, mobingo apraiškos netoleruojamos, įtampa slūgsta, bendradarbiai rimsta. Psichologinę įtampą didina ir iškilusi karo grėsmė. Visi medikai kartu yra ir karo prievolininkai, tad saugumo padėtis jiems ypač svarbi.

Užduosiu nepatogų klausimą. Neseniai Kaišiadorių krašto žmones pasiekė žinia apie konfliktą tarp pacientės ir Jūsų kolegos. Kaip vertinate šią situaciją, kokių priemonių imsitės, kad vyktų kuo sklandesnis Kaišiadorių ligoninėje dirbančių darbuotojų ir pacientų dialogas?

Tenka apgailestauti, kad vis dar pasitaiko tam tikrų nesusipratimų tarp pacientų ir kolegų. Socialiniuose tinkluose yra pasirodę neigiamų atsiliepimų apie Kaišiadorių ligoninės teikiamas paslaugas. Priemonių ėmėmės nedelsdami. Ligoninėje atlikome vidinį tyrimą, išsiaiškinome faktus, juos įvertinome ir aptarėme tiek su įvykyje dalyvavusiu kolega, tiek ir su visais bendradarbiais. Taigi, ėmėmės priemonių, kad panašios situacijos nesikartotų. Tikiuosi, kad jaunas ir perspektyvus kolega suprato savo klaidą ir įgijo patirties. Dar kartą atsiprašome pacientės ir viliamės, kad ji jau yra  pasveikusi ir atlaidžiai pažvelgs į buvusį incidentą. Tikrai skiriu didelį dėmesį bendravimo kultūrai, savitarpio pagarbai ir dėmesingumui. Be to, prašau suprasti, ligoninės darbuotojai, kaip ir visa visuomenė, yra psichologiškai pavargę nuo COVID-19 infekcijos sukeltos įtampos, kilusios karo grėsmės. Ligoninės darbuotojų pečius užgulė ir nežinomybė dėl ligoninės vadovo pasikeitimo. Tikiu, kad ateityje mūsų pacientai bus maloniai personalo pasitikti ir džiaugsis mūsų suteiktomis kokybiškomis paslaugomis. Taip pat pasinaudosiu proga ir pakviesiu visus būsimus pacientus ir visus suinteresuotus asmenis apie negeroves ir kaip bei ką reikėtų tobulinti ligoninės veikloje informuoti elektroniniu paštu info@kaisiadoriuligonine.lt. Esame pasirengę atkreipti dėmesį į Jūsų įžvalgas.

Pabaigai įvardykite strateginius tikslus, kurių ketinate siekti, ir tai kokią vietą bei misiją Kaišiadorių ligoninė turėtų užimti kalbant apie bendrą krašto vystymąsi? 

Pokalbių su Kaišiadorių rajono savivaldybės meru Vyteniu Tomkumi, savivaldybėje dirbančiais žmonėmis metu sustiprėjo įspūdis, kad Kaišiadorių ligoninė yra ir ateityje išliks išskirtiniu Kaišiadorių objektu. Pakartosiu, kad atsiradusios KTU gimnazijos klasės, vykstančios gyvenamųjų namų statybos, pramonės įmonių kūrimasis liudija apie Kaišiadorių krašto vystymąsi ir perspektyvas. Taigi patraukli ir kokybiška ligoninės veikla yra labai svarbi pritraukiant perspektyvius naujus gyventojus ir gerinant gyvenimo kokybę esamiems. Atsižvelgiant į būsimus ligoninių tinklo pertvarkymo matmenis, planuojama vystyti ambulatorines paslaugas, Konsultacijų skyriuje teikti gydytojų specialistų konsultacijas, be jau teikiamų ir naujų (angiochirurgo, psichiatro). Be vidaus ligų ir vaikų dienos stacionarų, atsiranda naujiena – geriatrijos dienos stacionaras, kuris po kelių mėnesių pradės veikti. Apie šio dienos stacionaro veiklą detaliau informuosime vėliau. Kaip minėjau, jau vyksta patalpų pritaikymas.  Dienos chirurgijos intensyvinimas taip pat labai svarbus, numatytas artroskopinių operacijų atnaujinimas. Planuojama ir priėmimo skyriaus pertvarka, įrengiant naujas stogines.

Dėkojame už pokalbį.

Kalbino Audris Narbutas

Atgal