DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Konfliktai dėl sovietmečio paveldo

Konfliktai dėl sovietmečio paveldo

Šiandienos Lietuvos kraštovaizdį – urbanistinę ir architektūrinę aplinką – bandome keisti, stiprindami Lietuvos valstybingumo dvasią, atisakydami totalitarinio laikotarpio objektų. Sovietinės okupacijos laikotarpiu formuotas ideologinis miestų ir miestelių įvaizdis neaplenkė ir Kaišiadorių rajono. Paminklai, iškabos, gatvių pavadinimai ir kiti sovietiniai reliktai neretai vertinami konfliktiškai, įžvelgiamos sovietinės ideologijos propagandos liekanos. Žvelgdami į pastatus, mažosios architektūros elementus ar net dailės kūrinius, keliame sau klausimus, kas iš tiesų slypi jų būtyje šių dienų kontekste.

Kultūros paveldas, istorinė atmintis yra dažnas totalitarinių, autoritarinių režimų veikimo įrankis, kuriuo manipuliuojama, kuriama ir perkuriama žmonių sąmonė. Dabarties karo Ukrainoje kontekstas neleidžia likti nuošalyje peržiūrint sovietinio laikotarpio reliktus – dar ir šiandien okupuotose Ukrainos teritorijose yra statomi demonstratyvūs okupantų paminklai, tokie, kurie iki šiol gyvuoja ir Kaišiadorių rajone. Tokie sovietinės okupacijos laikotarpio skulptūriniai elementai, neretai stovintys pagrindinėse miestų aikštėse, greta kitų svarbių vietų, neabejotinai verčia kvestionuoti jų tolimesnę būtį. Juos galime išvysti labai reprezentatyviose vietose – Žasliuose prie mokyklos, greta buvusios NKVD būstinės, kur buvo kankinami ir užkasami laisvės kovotojai partizanai. Ideologine prasme šie paminklai reiškia Lietuvos okupacijos neigimą ir to sukeltas pasekmes. Šios militaristinio pobūdžio skulptūros simbolizuoja Rusijos pergalę ir galybę, kuri anuomet mums sukėlė okupaciją, o šiandien – žiaurų karą Ukrainoje. Šių paminklų palikimas simboline prasme reikštų tai, kad iki šiol išlieka ,,kas“ saugo represinį režimą. Kaišiadorių rajone yra du tokio pobūdžio skulptūriniai elementai – Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje Žasliuose ir Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje Žiežmariuose mažosios kraštovaizdžio architektūros statiniai ir vaizduojamojo meno objektai – betoniniai paminklai, susidedantys iš dviejų tarpsnių postamento ir ant jo pastatytų Sovietų Sąjungos kario su ginklu ir vėliava skulptūrų. Kintant santvarkoms, keičiasi ir visuomenės požiūris į tam tikrus objektus bei reiškinius, tad nenuostabu, kad šių dienų kontekste sovietinės ideologijos atspindžiai nėra priimtini ir atliepiantys nūdienos visuomenės poreikius. Taigi okupacinio laikotarpio – sovietmečio – paveldas neretai traktuojamas kaip trauminės patirties, skausmingų išgyvenimų liudininkas, kuris visuomenei kelia neigiamas emocijas ir neretai skaldo vietos bendruomenes bei gali būti traktuojamas nevienareikšmiškai. Ne paslaptis, jog būtent sovietinės okupacijos atmintis gyva, vis dar pasigirsta gyvojo atgarsio apraiškos, kuomet tarp kartų kyla disonansas dėl šių objektų propagandinės idėjos sklaidos tęstinumo ir net tokių objektų būties „In situ“ (esamoje lokacijoje) minint Lietuvos nepriklausomybės 32 metus.

Panaikinus militaristinio pobūdžio skulptūrinius elementus (sovietinio kario skulptūras), nepažeidžiant rimties kapinėse būtų išvengta galimų vandalizmo išpuolių bei kitų neigiamų veiksmų. Šiuo metu užtikrinti rimtį minėtose vietose ne visuomet pavyksta. Pažymėtina, kad pati sovietinio kario skulptūra neturi nieko bendra su palaidojimo vieta, kurioje turi būti išlaikoma rimtis. Šios skulptūros buvo kuriamos tikslingai, ideologiškai, kaip susitelkimo, garbinimo vieta, todėl poreikis demontuoti tokio tipo skulptūras neabejotinas.

Vadovaujantis Kaišiadorių rajono savivaldybės istorinės atminties įamžinimo komisijos rekomendacija, Kaišiadorių rajono savivaldybės mero Vytenio Tomkaus, Administracijos direktorės Vaidos Babeckienės iniciatyva buvo kreiptasi į Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos su prašymu svarstyti vertingųjų savybių pobūdžio šiems objektams patikslinimą ir sudaryti sąlygas išbraukti šiuos sovietinio kario skulptūrinius elementus Žasliuose ir Žiežmariuose iš Saugomų nekilnojamųjų kultūros paveldo vertybių sąrašo bei pateikti rekomendacijas dėl šių skulptūrinių elementų demontavimo ar kito galimo sprendimo. Sulaukus Kultūros paveldo centro vertinimo bei Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos rekomendacijų, nepažeidžiant rimties kapinėse (palaidojimo vietose) bei vadovaujantis teisės aktais, 2022 m. birželio 30 d. Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos sprendimu pritarta šių objektų demontavimui.

 

Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija

Atgal