DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Mediko pamąstymai apie koronavirusą

Mediko pamąstymai apie koronavirusą

Esu tos kartos, kuri gimė jau po karo, dalis, kuriai neteko patirti karo, tremties baisumo. Ir še tau – kovidas parodė, kad ir vėl nesame saugūs. Teko užsidaryti savo nameliuose, atsiriboti nuo artimųjų, draugų, bijoti paduoti ranką, prisiliesti prie žmogaus. Guodė viena mintis, kad tai vis dėlto ne karas. Ir laukėme nesulaukėme gelbėtojos – vakcinos. Sekėme atvejų suvestines, sielojomės dėl mirusiųjų. Per tą laikotarpį anapilin išėjo žmonės, kurie šiandien būtų šalia mūsų, jei ne ta baisi liga. Kaišiadorių bendruomenę sukrėtė trijų VšĮ Kaišiadorių ligoninės darbuotojų mirtys. Neužmiršiu, kaip laukiau geresnių žinių apie ligoninėje gydytų savo pacientų sveikatą. Deja, iš ligoninės jie sugrįžo urnose, išėjo be savo artimojo prisilietimo, atsisveikinimo. Įsivaizduoju, kaip jaučiasi jų vaikai, dar dabar prisiimdami sau kaltę, kad nesugebėjo jų apsaugoti.

Šitas mūsų aukas dar galime pateisinti – nebuvo vakcinos, neturėjome svarbiausio ginklo kovoje su ta žmonijos rykšte. O kas dabar prisiims kaltę už sergančiųjų kančias ir jų mirtis? Juk tereikia tiek nedaug – ateiti ir pasiskiepyti. Tačiau pasirodė, kad tai nėra taip paprasta…

Atsimenu, kai gavome pirmąsias vakcinų dozes – centruose tarp medikų virdavo vos ne kova dėl savo pacientų greitesnio paskiepijimo, o su žmonėmis, kviečiant juos skiepytis, buvo sunkiau – vykdavo aršūs debatai dėl vakcinų: kuri geresnė, efektyvesnė, turinti mažiau pašalinių reiškinių. Ir prasidėjo... Tokios noriu, o tokios nenoriu... Dar palauksiu, mano kraujas tirštas, turiu daug ligų, dar numirsiu nuo tos vakcinos ir t. t. Taip, dar kažko laukdami, abejojantys susirgo keli pacientai, kai kurių  iš jų deja, netekome. Keli pacientai susirgo sunkiomis formomis ir buvo gydomi ligoninėje, nes nenorėjo skiepytis „Astra Zeneca“ vakcina.

Pasirodo, mokslininkų, medikų žodžiu tiki, deja, ne visi. Daugelis, diskutuojant šia tema, tvirtina nesiskiepijantys dėl neva gero savo imuniteto. Bet ši liga labai apgaulinga – sunkiai suserga ir buvę sveiki žmonės ir vaikai. Pažįstu vieną žymią medikę, kuri propaguoja sveiką gyvenimo būdą, pati labai sveikai maitinasi, sportuoja, tačiau nesiskiepijo, nes pasitikėjo savo organizmu. Žinoma, susirgo ir gana sunkiai, įtarta mikroembolizacija į plaučius, dvi savaites gydyta Kauno klinikose. Giriasi greit atgavusi savo jėgas, tačiau viskas galėjo baigtis ir blogiau.

Labiausiai piktina, kai žmonės motyvuoja atsisakymą skiepytis dėl neva jų laisvių apribojimo. Turiu tiems atsakymą. Jei, brangusis, gyventum negyvenamoj saloj ar taigoj, tai gyvenk laisvai, bet žinok – ir ten tu nesi laisvas, nes laisvės, kaip ir laimės, sąvoka labai reliatyvi. O jei mes gyvename bendruomenėje, tai esame atsakingi ne tik už save, bet ir savo artimuosius. Šiuo metu gydau šeimą, kurios tėvas, nesiskiepijęs susirgo COVID. Vaikai serga bronchitu – karščiavo, kosti. O buvo galima to išvengti...

Kadangi mūsuose žodžio laisvė ir kalbėti bei rėkti gali kas netingi, tai soc. tinkluose tiek daug drabstymo purvais žmonių, kuriems šiuo sudėtingu laikotarpiu reikia priimti sunkius sprendimus. Esu ne iš vieno girdėjusi, neva kaip gali kažkokie ekonomistai, ne medikai nurodinėti, kaip ir kur nešioti kaukes, kas gali ir kas negali skiepytis. Brangieji, tariasi ta mūsų valdžia su savo bei kitų valstybių medikais. Daugiau pasitikėkime mokslu, savo iškiliausiais protais, pagaliau, paklausykime, ką patars Jūsų šeimos gydytojas.

Vakcinos nuo COVID sukurtos ir validuotos greitai, tačiau perėjo visus privalomus patikros etapus, o dabar JAV pereina ir visišką validaciją. 80–90 proc. vakcinų veiksmingumas rodo, kad jos gerai ištobulintos, tik gal nėra taip greitai atnaujinamos, kadangi vyksta viruso mutacijos. Pasiskiepiję kai kurie patiria įvairių negalavimų: skauda raumenis, būna pakarščiavimas, bendras silpnumas, nuovargis, padidėja limfmazgiai, tačiau tai būna laikinai –vieną, dvi dienas. Ir tai, palyginus su liga, yra smulkmena. Visiems vyresnio amžiaus žmonėms rekomenduočiau šiuo laikotarpiu pagerti aspiriną ar kitus kraują skystinančius vaistus, gerti daugiau skysčių. Niekas neneigia, kad ir pasiskiepijęs gali susirgti, bet sirgs žymiai lengviau, mažai tikėtinos sunkios formos. Aš manau, kad, jei Dievas leido sukurti vakciną, tai ir naudokimės ta galimybe apsaugoti save ir savo artimąjį.

Šeimos gydytoja Aldona Medzevičienė

Atgal