DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Nuo rugpjūčio 3 d. seniūnijose gyventojams išduodamos kalio jodido tabletės

Nuo  rugpjūčio  3 d. seniūnijose gyventojams  išduodamos kalio jodido tabletės

Kalio jodido tabletės gyventojams bus išduodamos seniūnijose nuo rugpjūčio 3 d. iki rugpjūčio 14 d. 

Kviečiame visus gyventojus, savo nuolatinę gyvenamąją vietą deklaravusius konkrečioje seniūnijoje, dėl kalio jodido tablečių kreiptis į seniūniją ir su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

 Kalio jodidas (asmeniniam saugojimui) bus išduodamas iš karto visai šeimai (jei visi registruoti vienu adresu) ir už gautą kiekį kalio jodido privalės pasirašyti vienas suaugęs šeimos narys.

Kartu su kalio jodido tabletėmis gyventojai gaus informacinį lapelį, kuriame išvardinti  tikslūs nurodymai, kada ir kaip vartoti šį preparatą branduolinės nelaimės atveju.

Gautas kalio jodido tabletes rekomenduojama laikyti vaikams nepasiekiamoje, tačiau gerai matomoje vietoje, kad nelaimės atveju jas būtų galima lengvai surasti.

Dėl informacijos prašome kreiptis į savo gyvenamosios vietos seniūniją:

Kaišiadorių apylinkės seniūnija – Mob. +370 687 10 170;

Kaišiadorių miesto seniūnija – Mob. +370 616 38 074;

Kruonio seniūnija – Mob. +370 605 72 813;

Nemaitonių seniūnija – Mob. 8 346 50 256;

Palomenės seniūnija – Mob. +370 686 30 732;

Paparčių seniūnija – Mob. 8 346 20 218 , +370 686 52 549;

Pravieniškių seniūnija – Mob. 8 346 56 404 , +370 612 63648;

Rumšiškių seniūnija – Mob. +370 687 72 414;

Žaslių seniūnija – Mob. +370 687 74 702;

Žiežmarių apylinkės seniūnija – Mob. +370 687 74 940;

Žiežmarių seniūnija – Mob. 8 346 58 348, +370 687 74 939.

Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijos savivaldybės gydytoja Danguolė Miliauskaitė Mob. +370 602 09 210, el.p. danguole.miliauskaite@kaisiadorys.lt

KAM REIKALINGOS IR KAIP VEIKIA KALIO JODIDO TABLETĖS

Daugelis kaišiadoriečių matė serialą ,,Černobylis“, kuris priminė dramatiškus branduolinės avarijos padarinius ir privertė susirūpinti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus Baltarusijoje baigiamos statyti Astravo atominės elektrinės grėsme.

Naujausiais duomenimis, mūsų kaimynė pirmąjį reaktorių planuoja paleisti labai greitai, jau rugpjūčio pabaigoje, ir natūralu, kad kyla klausimų, ar esame pasirengę šios elektrinės paleidimui. Žmones domina, ar būtume laiku įspėti, jeigu bandymo metu procesai pakryptų ne taip, kaip planuota, ar už civilinę saugą atsakingos tarnybos yra pasirengusios tinkamai pasirūpinti piliečių saugumu.

Norime gyventojus nuraminti: civilinės saugos sistema veikia nuolatinės parengties principu, jos pajėgos yra nuolatos pasirengusios pagal kompetenciją dalyvauti ne tik likviduojant įvykį ar ekstremaliąją situaciją ir šalinant padarinius, bet ir imtis skubių veiksmų, kad informacija apie įvykį ir jo grėsmę piliečius pasiektų kuo greičiau.

 Įvykus nelaimei, dėl kiekvienos uždelstos valandos gali labai padi­dėti aukų skaičius ir materialiniai nuostoliai, todėl gyventojų per­spėjimo ir informavimo sistema turi veikti greitai ir nepriekaištin­gai bei aprėpti kuo daugiau šalies gyventojų, kurie  būtų perspėjami per įvairias visuomenės informavimo priemones: siunčiami trumpieji pranešimai į gyventojų mobiliuosius telefonus, įjungtas įspėjamasis garsinis signalas (jungiamos sirenos), pasitelkti transporto priemonių ir įmonių garsiniai signalai, į atokias teritorijas būtų siunčiami pasiuntiniai.

Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija (toliau – Administracija) informuoja, kad Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija įsigijo 4 milijonus kalio jodido tablečių, branduolinės avarijos atveju galinčių užtikrinti šalies žmonių apsaugą nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio skydliaukei.

Pirmiausia kalio jodido tabletės bus išdalintos 100 kilometrų spinduliu nuo Astravo atominės elektrinės gyvenantiems Lietuvos piliečiams.  Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) kalio jodido tabletes paskirstė savivaldybėms, kurių teritorijos patenka į išplėstinio planavimo atstumą. Kalio jodidas pasiekė ir Kaišiadorių rajono savivaldybę.

 Administracijos direktoriaus teigimu, kalio jodido tablečių, kaip vienos iš prevencinių priemonių, dalinimas gyventojams planuojamas dar prieš Baltarusijos atominės elektrinės veiklos pradžią. Kaip jau ne kartą įsitikinome, grėsmės nesirenka  laiko, o ir sienos –  ne kliūtis. Tad visada turime išlikti budrūs ir būti pasirengę reaguoti, o svarbiausia – pasirengę apsaugoti Lietuvos žmones.

Kodėl reikalingas kalio jodidas ir kokių papildomų priemonių imtis, atsitikus branduoliniam įvykiui?

 Įspėjame, kad  profilaktiškai, kai aplinkoje nėra pasklidęs radioaktyvusis jodas, vartoti kalio jodido tablečių negalima.

Branduolinės avarijos atveju radioaktyvusis jodas galėtų pasklisti ore ir, įkvėpus juo užterštą orą arba nurijus užteršto maisto (pieno, geriamojo vandens, lauke augančių daržovių, uogų ir kt.), radioaktyvusis jodas kauptųsi skydliaukėje ir ją žalotų, o po kelerių metų galėtų atsirasti skydliaukės vėžinių susirgimų. Todėl skydliaukės apsaugai nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio naudojamos kalio jodido tabletės. Šiose tabletėse esantis stabilusis jodas kaupiasi skydliaukėje ir ją apsaugo nuo radioaktyviojo jodo patekimo. Kalio jodido tabletės turėtų būti vartojamos tik rekomendavus Sveikatos apsaugos ministerijai branduolinės avarijos atveju, likus mažiau kaip 24 valandoms iki galimos apšvietos jodo radionuklidais ir praėjus 2 valandoms nuo apšvietos jodo radionuklidais pradžios. Labai kviečiu gyventojus rūpintis savo ir artimųjų sveikata, žiūrėti į ją atsakingai ir neužsiimti savigyda.

Taip pat svarbu žinoti, kad kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų radioaktyviųjų medžiagų, kurios pasklinda aplinkoje branduolinės avarijos atveju. Dėl to nelaimės atveju būtina imtis ir kitų apsaugos priemonių – visų pirma,  nebūti lauke, slėptis viduje, užverti langus, duris, sekti informaciją, ruoštis galimai evakuacijai arba vykdyti kitus gaunamus nurodymus.

Žmones pasiekia klaidinanti informacija, kad saugotis nuo radiacijos poveikio neva tinka jodo lašai ar maisto papildai su jodu, tačiau branduolinio incidento atveju vartojamas tik stabilusis jodas – kalio jodido tabletės. Dažnoje gyventojų vaistinėlėje esantis spiritinis jodo tirpalas naudojamas tik žaizdoms dezinfekuoti ir negali būti vartojamas skydliaukės įsotinimui stabiliuoju jodu. Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik išoriniam vartojimui – tepti ant odos. Jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas, kuris yra stipriai oksiduojančiai ir toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminius audinių nudegimus ir apsinuodijimą.

 Rinkoje taip pat yra maisto papildų, turinčių sudėtyje jodo, tačiau jie nėra vartojami ligoms gydyti ar jų profilaktikai. Nėra aišku, kokių junginių pavidalu jų sudėtyje esantis jodas yra, tad nėra aiškios ir negali būti ištirtos įsisavinimo bei kitos farmakologinės savybės. Dėl šios priežasties negali būti teikiamos jokios rekomendacijos dėl šių papildų vartojimo, siekiant blokuoti skydliaukę. Jau nekalbant apie tai, kad jų sudėtyje esančio jodo, jei jo yra tiek, kiek nurodyta etiketėje, yra gerokai per mažai, kad būtų galima tikėtis įsotinti skydliaukę stabiliuoju jodu.

    Pirmas žingsnis žengtas, o toliau  laukia labai daug ir atsakingo darbo. Tikimės visų gyventojų susitelkimo ir pagalbos.

 STABILIOJO JODO PREPARATŲ PASKIRSTYMO IR IŠDAVIMO KAIŠIADORIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS GYVENTOJAMS TVARKOS APRAŠAS

 

Atgal