- Taryba
- Tarybos nariai
- Posėdžių darbotvarkė
- Teisės aktų projektai
- Posėdžių transliacija
- Komitetai
- Komisijos
- Tarybos
- Dokumentai
- 2022 metų savivaldybės veiklos ataskaita
- Tarybos posėdžių protokolai
- Antikorupcijos komisijos protokolai
- Etikos komisijos sprendimai
- Savivaldybės tarybos veiklos reglamentas
- 2019-2023 metų kadencijos savivaldybės tarybos narių išlaidos
- Tarybos narių nepriimti nusišalinimai
- Pažymos-suvestinės apie Tarybos narių dalyvavimą / nedalyvavimą vykusiuose tarybos, komitetų, nuolatinių komisijų ir kolegijos posėdžiuose ir priskaičiuotą darb
- Nepriekaištingos reputacijos deklaracijos
- Struktūra ir kontaktinė informacija
- Gyventojams
- Turistams
- Verslininkams
- Apie savivaldybę
Rugsėjo 8-oji – Tarptautinė raštingumo diena
Rugsėjo 8-ąją minima Tarptautinė raštingumo diena. Jos minėjimą kasmet inicijuojanti UNESCO komisija siekia, kad raštingumo skatinimas būtų laikomas svarbiu nacionalinės ir tarptautinės politikos klausimu. Nepaisant to, apskaičiuota, kad daugiau nei 790 milijonų suaugusių žmonių pasaulyje negeba skaityti, rašyti ar dalyvauti savo bendruomenės gyvenime kaip visaverčiai jos nariai. Neraštingumas yra viena iš socialinės atskirties ir skurdo priežasčių. Žmonijos gerovė ir taika priklauso nuo kokybiško švietimo ir visą gyvenimą trunkančio mokymosi.
Raštingu vadinamas ne tik mokantis rašyti ir skaityti žmogus. Kalbininkai dar pasakytų, kad jis turi sugebėti rašyti ir kalbėti taisyklingai. Kalba – vienas svarbiausių tautos požymių greta istorijos ir papročių. Norint, kad ji gyvuotų, reikia išsaugoti jos vartojimą, siekti visuotinio raštingumo. Šiame globaliame pasaulyje kalbėdami, skaitydami įvairiomis kalbomis neturėtume pamiršti gimtosios. Lietuvių kalba – viena sunkesnių pasaulio kalbų, tad nenuostabu, kad jos turtingas žodynas turi ir tokių žodžių, kuriuos vartojame ne kasdien. Tad klaidų gali padaryti ir raštingiausieji. Kalbai pažinti, mokėti ribų nėra.
Liaudies išmintis byloja: „Moki žodį – žinai kelią.“ Raštingumas neatsiejamai susijęs su besikeičiančia visuomene, jos poreikiais. Lietuvoje raštingumas stiprinamas bendrojo ugdymo mokyklose, universitetai skatinami skirti daugiau dėmesio profesijos kalbai, mokslo terminijos kūrybai, viešose elektroninėse paslaugose diegiami kalbos technologijų įrankiai. Šiuolaikiniam raštingam žmogui svarbūs ne tik kalbos vartojimo įgūdžiai – jis turi sugebėti rišliai bendrauti, suprasti bei įvairiose situacijose naudoti atspausdintus ir parašytus duomenis, ne svetima jam turėtų būti ir profesinė, informacinių technologijų kalba. Todėl labai svarbu puoselėti raštingumą. Juk raštingam žmogui lengviau pažinti pasaulį – toks žmogus gali jaustis laisvas bendraudamas, dirbdamas ir kurdamas.
Su tokiomis mintimis rugsėjo 8-osios rytą Tarptautinė raštingumo diena paminėta ir Kaišiadorių rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriuje. Diskutuota apie raštingumo svarbą, gimtosios kalbos grožį, galimybes ir problemas. Kadangi raštingumas – ne tik rašymas be klaidų, bet ir minties, kalbos bei jausmų kultūra, skyriaus darbuotojos pasitikrino savo leksikos žinias bei atskleidė kūrybiškumą – ieškojo tinkamų žodžių rengimuisi pavadinti ir mėgino kurti istorijas iš žodžių, prasidedančių ta pačia raide. Taip nuotaikingai darbuojantis buvo paminėta ši svarbi diena, pagerbti tie, kurie atnešė pasauliui raštingumą, ir visi mokytojai, dabar mokantys kitus.
Sveikiname ir linkime visiems būti raštingiems!
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus kalbos tvarkytoja Aušra Grigonienė